IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В Румъния се провежда местен вот на фона на политическите турбуленции

Изборът на местна власт в Букурещ е ключов

13:28 | 27.09.20 г.
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Румънците излизат на избори днес за кметове и местни съветници, но вълната от коронавирус заплашва да удари първия изборен тест след години на политическа турбуленция с висок процент на въздържали се.

В национален мащаб източноевропейската държава с почти 19 милиона души население разполага с 43 000 места за попълване на изборите, разглеждани като тест преди националните избори през декември, пише БГНЕС.

Една от най-бедните членки на ЕС е свидетел на бързо нарастване на инфекциите от Covid, след като вдигна стриктните ограничителни мерки по-рано тази година.

Все още остава неясно до каква степен здравната криза ще надделее над други притеснения. Националната либерална партия (НЛП) изпреварва Социалдемократическата партия (СДП) в последните проучвания с малка разлика.

Политиците и наблюдателите се притесняват, че традиционно ниската избирателна активност ще се понижи още повече. Само 48% от имащите право на глас са участвали в последните местни избори преди четири години.

Дезинфектант в избирателните секции

На фона на нетипична кампания, при която партиите най-често се изявяваха онлайн, президентът Клаус Йоханис увери електората, че вотът не включва “почти никакъв риск” и “не е по-опасен от пазаруването”. Маските ще бъдат задължителни, а дезинфектант ще бъде осигурен във всяка избирателна секция.

До момента Румъния е отчела над 121 000 случая на коронавирус и близо 4 700 смъртни случая. Въпреки че някои болници се затрудняват с броя на заболелите от вируса, правителството, ръководено от НЛП, досега изключва повторното налагане на тежки ограничения и задушаването на икономиката на бедната страна.

Днес всички погледи ще бъдат насочени към столицата Букурещ, чиито 3 милиона жители в момента се управляват от социалдемократите.

Миналата година СДП бяха подкопани на национално ниво след опитите им да прокарат спорни реформи в правосъдието, въпреки предупрежденията от Брюксел, и станаха свидетели на масивни улични протести. Въпреки това партията, която доминира в политическия пейзаж от края на комунизма преди 30 години, поддържа силно присъствие в провинцията. Тя разчита на дисциплиниран електорат, често по призива на „местните барони“ – политици, които от десетилетия контролират определени региони.

„Неравномерно развитие“

Даниел Давид от университета „Бабеш-Боляй“ в Клуж заяви, че младите хора са все по-малко склонни да гласуват на общински избори, подценявайки въздействието им върху живота. “Ако местните общности се развиват неравномерно, това е така, защото местните власти са причина за тази разлика”, каза той.

Докато европейските кохезионни фондове, от които Румъния е усвоила 58 милиарда евро от присъединяването си към ЕС през 2007 г., са позволили на много общини да процъфтяват, пропуските в развитието остават значителни. Милиони са емигрирали, за да търсят по-добри възможности другаде в ЕС.

“Плащам данъците си навреме, така че от своя страна очаквам кметът да си свърши работата, но след четири години нищо не се е променило”, казва Мирела Тоадер, жителка на Арджеш в централна Румъния, която все още очаква къщата си, кацнала на хълм, да бъде свързана към електричество и течаща вода. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:39 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още