IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Валутните депозити на руснаците се свиват

Спестяванията в националната валута са нараснали

17:39 | 23.07.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Валутните депозити на руснаците през 2017 година са намалели с 6,4 млрд. долара. Спестяванията в националната валута, обратно, са нараснали с 1 трлн. рубли (15,7 млрд. долара), съобщи „Известия“, като се позова на данни на руската Централна банка.

Тенденцията се обяснява с ръст на доверието в рублата и по-високите лихви за тези влогове. Експерти твърдят, че този тренд ще се отрази положително на руската финансова система, тъй като като собствената валута дава повече лостове за управление на икономиката.

Обемът на спестяванията на населението в руските банки към 1 юни достигна 26,7 трлн. рубли, от които 21,2 трлн. са в рубли, а 5,5 трлн. — във валута. Така депозитите във валута се съкратиха от 28,4% до 20,6%. От 2014 г. средногодишният ръст в обема на валутните депозити беше 2,8%.

Най-голям отлив на спестяванията във валута бяха фиксирани през април и май — съответно 3,2 млрд. долара и 1,5 млрд. долара, отбелязва Евгений Воробьов, началник на аналитичния отдел във финансово-инвестиционната компания УК „Ингосстрах-Инвестиции“. 

През април курсът на рублата рязко отслабна с 9,6% от 57,4 до 62,9 рубли. Напълно е възможно част от вложителите да са решили да конвертират в рубли. Най-вероятно част от получените рубли отново са се върнали като депозити, смята експертът.

Спестовните инструменти в рубли показват най-висока доходност, казва старшият вицепрезидент на ВТБ Юлия Деменюк. Тя отбелязва и по-ниските лихви за вложенията в долари и евро, в сравнение с депозитите в рубли.

По последните данни на Централната банка средно лихвите за спестявания в рубли със срок над година са 6,66% годишно, за депозитите в долари — 1,96%, а за тези в евро — 0,39%.

Тази тенденция, безусловно, е позитивна за руската икономика, смята Константин Корищенко, завеждащ катедра по фондови пазари в Руската академия по народно стопанство РАНХиГС.

Собствената валута дава повече лостове за управление на икономиката, казва Тимур Нигматулин,анализатор в „Откритие Брокер“. Случващото се, според него, ще позволи да се ускори темпът на растеж, да се смекчи влиянието на кризата, да се стимулира износът и да се понижат инфлацията и безработицата.

Рано е да се твърди, че тенденцията за свиване на валутните депозити е устойчива, предупреждава Корищенко.
Според финансови анализатори делът на валутните депозити няма да падне под 20%, а специално при физическите лица ще е не по-малко от 15–17%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:57 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още