IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Анкара държи на газа край кипърския бряг

В този спор с Кипър никой не е на страната на Турция

08:46 | 18.07.19 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

За Турция конфликтът около турските сондажи край Кипър e като по поръчка. В дъното на спора се крие претенцията на Турция към териториалните води южно от нейното крайбрежие, които обаче, според международната общност, се намират под кипърски суверенитет. Позицията на Турция я поставя в изолация – срещу нея вече се обявиха ЕС, САЩ, а също и Русия. Въпреки това Анкара не се отказва от спорния си проект за сондажи. За това има поне две причини, пише Райнер Херман за FAZ.

Първо – управляващата Партия на справедливостта и развитието постепенно губи подкрепа, защото все по-осезаемо се превръща в обикновен инструмент за опазване на властта. А конфликти като кипърския открай време мобилизират и сплотяват както много турци, така и правителство и опозиция.

Второ – Анкара всячески се старае да блокира опитите на кипърските гърци да приобщят кипърските турци. Защото големите газови залежи край Кипър ще осигурят на острова благополучие, а това за много кипърски турци ще бъде добре дошъл повод да се измъкнат от опеката на Анкара, която досега им носи единствено бедност. Ето защо Турция официално се позовава на ролята си като гарант на Кипър и предявява претенции към газовото находище.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 4 години
Въпроса е с повишена трудност, защото те пробиват в зона която според тях принадлежи на киприотските турци, който пък от своя страна искат да се обединят с киприотските гърци в една държава, което те кара да се замислиш как да се обединят след като никой не е признавал разделянето и т.н. Колкото до това че руските фирми щели ала-бала-портокала с газта в Средиземноморието, ще трябва първо да проверите собствеността на Газпром, Роснефт, Лукойл и Новатек. Първите две са руски на 50% плюс една акция другите нямат и толкова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 4
zelka007
преди 4 години
авва , заинтересувай се кои са съсобственици и тяхната народност в най-големите кипърски банки , участващи във финансирането на тези газови проекти . също така се заинтересувай каква енергетична инфраструктура строят руската света троица в енергетиката в египет . интереса на руски строителни фирми в египет и обслужването на бъдещите газови проекти в египет , които са тясно свързани се тези в кипър ... мдааа , какво означават тука 6 антени , 20 камиона , и 30-40 ракети :))) ... само гледай вовата как ще ашладиса ермалък :))) те тука що народ ти пише , че всичко е дим и пушек за пред медиите , иначе са дyпе и *** всички в газовия сектор когато е за пари :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 6
ABBA
преди 4 години
" ... и са настъпили по мазола американци , французи , италианци , корейци и индиректно и руснаци ... "Индиректно на руснаците наля 2 и кусур милиарда за ПВО наречено С-400....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 4
zelka007
преди 4 години
ами то никой не ги спира да дупчат в тяхната зона , въпроса е че дупчат в зона дето не е тяхна според всички видове международно право и са закарали фрегати да пазят сондажните кораби ... :))) ... и са настъпили по мазола американци , французи , италианци , корейци и индиректно и руснаци ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 2
data
преди 4 години
Това "достатъчно бързо" е около 10 г. от проучвателните сондажи и то при положение че откритието е с търговска стойност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 9
Моабет да става
преди 4 години
А не се ли замисляте, че ако успеят да стартират добива на газ в зоната на "кипърските турци", Туция можа да стане независима от други доставки? Какъвто сега вой се вдига по повод зависимоста на Европа от Русия. Ще може да води и още по-независима политика.И ако успее да го направи достатъчно бързо ще се яви и доставчик на газ в югоисточна Европа която ще има голяма нужда след като Украйна излезе от играта. Ще завладее пазар в Европа който ще и даде още по-голямо политическо влияние.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още