IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Европа започва да се замисля какво ще стане, ако Украйна наистина победи?

Трите големи икономики в ЕС не са склонни да рискуват с дестабилизация на Русия, която ще отложи възстановяване на връзките

13:38 | 17.05.22 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Конкурсът "Евровизия" даде възможност на европейците да покажат своята солидарност с Украйна, но сред големите европейски лидери започва да се прокрадва тон на нова песен, пише в коментар европейското издание Politico. Доскоро те се притесняваха какво ще се случи, ако Русия смаже Украйна. Днес обаче Западът започва да се замисля какво ще се случи, ако доскоро немислимото стане факт и Украйна победи Русия в тази война.

Разбира се, европейските лидери поддържат Украйна и отпускат помощ - и военна, и финансова, но все по-ясно започват да се усещат притесненията им, изказани преди седмица от френския президент Еманюел Макрон, а именно, че "унижението" на Русия може да създаде нов набор от проблеми.

Победа на Украйна може да доведе до дестабилизацията на Русия, а възстановяването на отношенията, включително и енергийните, несигурно и отложено в бъдещето. Затова и някои държави искат да са сигурни, че този конфликт ще бъде решен, запазвайки "имиджа" на  Русия, дори и това да коства териториалната цялост на Украйна.

Срещу подобен сценарий се обяви преди няколко дни украинският президент Володомир Зеленски. Пред RAI 1 той беше категоричен, че това е несправедливо искане и го сравни с плановете за поделяне на Европа след края на Втората световна война.

И Еманюел Макрон, и германският канцлер Олаф Шолц нееднократно заявяват, че биха искали да видят прекратяване на огъня в Украйна по-скоро рано, отколкото късно. "Ние не сме във война с Русия", каза френският президент пред Европейския парламент в началото на май и допълни, че задълженията на Европа са да спре огъня и да осигури мира в Украйна.

Макрон посочи, че след края на войната Европа трябва да изгради "нови баланси на сигурността", което накара някои страни в Централна и Източна Европа да настръхнат, защото видяха в това начин да се оправдаят действията на руския президент Владимир Путин.

За бързото прекратяване на военните действия в Украйна говори и Олаф Шолц. В петък (13 май) той разговоря по телефона с Путин, а след това в Twitter написа, че са били обсъдени три основни теми. На първо място това е прекратяване на военните действия в Украйна. Останалите две точки в разговора са свързани с отговорността на Русия за ситуацията с доставките на храни по света, както и с неуместността на твърдението, че нацисти управляват Украйна.

Към компанията на Шолц и Макрон може да бъде присъединен и италианският премиер Марио Драги. По време на визита във Вашингтон през миналата седмица той коментира пред американския президент Джо Байдън, че вече е време да се помисли за мирно споразумение в Украйна.

"Съгласни сме, че трябва да продължим да подкрепяме Украйна и да оказваме натиск върху Русия, но трябва и да започнем да се питаме как да установим мира", коментира Драги в САЩ.

Еднаквите опорни точки за лидерите на трите най-големи европейски икономики подсказва, че триото се готви за натиск в Украйна, за да бъдат възстановени преговорите. На този етап обаче напразно, посочва още Politico. В Киев са категорични - всяка териториална отстъпка, включително и Крим, ще бъде насърчение за Русия за нови инвазии в бъдеще.

Всички призиви на европейските лидери обаче са в противовес на политиката на САЩ. Във Вашингтон коментират, че вярват, че конфликтът може да бъде разрешен по дипломатически път, но приоритет за администрацията е да даде възможност на Украйна да се защити. Така Киев ще има възможно най-голяма тежест по време на преговорите, коментира помощник държавният секретар на САЩ за Европа Карън Донфрийд.

Засега в САЩ не са притеснени от позициите на европейските лидери, защото на този етап има готовност за предоставяне на нужните оръжия от европейските страни, включително и от Германия. Източници на Politico обясняват, че не се изненадват от дебатите, които води Европа.

"Вижте ЕС - от години говорят за руския петрол и природен газ, но едва сега започнаха да обмислят дали да наложат ембарго или не", коментира американски чиновник пред изданието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

22
rate up comment 7 rate down comment 3
ПИЧ
преди 1 година
Изненадата ни е огромна, Путин да не може да смачка Зеленчо, просто невероятно. Явно приказките за могъщата съветска армия, са били едно голямо нищо. Или другия вариант, че Западът така е стиснал Путин за матракулките, че той не може вече нищо да направи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 4
ing5rov
преди 1 година
264 бойци са изведени от Азовстал! Гардиън: Сериозно поражение за Киев във войната... наистина се замисля Европа ...ама за друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 8
cherney
преди 1 година
Украйна ще се придържа към линията САЩ - Великобритания - Полша. Макрон, Шолц и Драги нямат значение, историята се пише от победителите, а в този конфликт победител ще е Украйна. От тази война Франция и Германия, респективно ЕС ще излезе крайно слаб
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 6
SS-23
преди 1 година
Хм... Мда, и накрая ще излезе истината, която се прокрадваше още в началото - ще жертват Украйна, като позволят *** да я погълнат цялата, само и само "да не унижат" "самая великая и магучая", вместо да я смачкат , защо докато *** е начело, "освободителката" е опасна за световният мир !Тоя Макрон още в началото се вия, че е ***, същото важи и за Драги
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 1 година
И тези на север, и тези на юг, и тези на запад, и тези на изток ще еволюират - само стой и гледай . . . ти и без това друго не правиш, само ток да има да работиш . . . тука . . . ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 6
khao
преди 1 година
доста некадърен анализ, и като цяло глууупава статия, сигурно е писана от някой неук журналист желаещ да блесне е нещо нестандартно... нищо по хубаво няма за Европа от дестабилизация в русия и последващ разпад! ... даже е редно това да се случи и тия хора на север да еволюират!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 1
cherney
преди 1 година
Преди разпада на СССР всяка социалистическа република, която влиза в състава на Съветския съюз има ясно определени административни граници. Дори автономните републики имат такива. Коми, например, като част от Руската федерация. Разделянето на СССР става в рамките на ден и по този въпрос има много написано от хора, които са участвали в процеса. За да не давам примери с участници от украинска страна или пък такива от балтийските републики, ще посоча хора от руска страна. Например, Юрий Воронцов, който е последния представител на СССР в ООН. Или Андрей Козирев - външен министър на Русия в периода 1991 - 1996 години. Или Сергей Ципляев - депутат във Върховния съвет на СССР. Ако поне малко се запознаеш с историята на СССР и постсъветското пространство, вероятно няма да се излагаш по толкова нелеп начин в бъдеще, доколкото всичко написано от теб са пълни глупости. СССР се разпада по съвсем цивилизован начин, ако направим сравнение с Югославия - всички републики запазват административните си граници / включително Крим в рамките на Украйна /, а Русия става правоприемник на всички активи и пасиви на СССР - получава всички имоти и търговски дружества, собственост на Съветския съюз, зад граница, а в замяна поема външните задължения на СССР. Апропо, Русия не е била самостоятелен член на ООН по времето на СССР за разлика от Украйна, например, като получава мястото в Съвета за сигурност с право на вето благодарение на САЩ, Великобритания и Франция, а против са били Китай / виж мемоари на Юрий Воронцов /. Благодарение на т.нар. Запад получава и целия ядрен арсенал на СССР, включително и този на Украйна, който към момента на разпада на СССР е третия в света. P.S. Препоръчвам повече четене по темата "СССР", за да не изглеждаш толкова смешно в бъдеще
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 4
Petar2015
преди 1 година
Тази сутрин евробюрократите се събудиха и се запитаха - кой е за предпочитане между Зеленски и Путин? Я да видим... кой ни бърка по-малко в джобовете? Кой има по-малко претенции към нас? Още мислят...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 2
potentielle_energie
преди 1 година
bootstrapping problem
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 4
scott
преди 1 година
само дето россия не е Франция. Така я мразат, че нема да остават "седящия бик" като ръководител на колониална администрация и да натиска и граби *** по заповед на бледоликите. Направо завладеване, резервати и президен росии - джо бэйдон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още