IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли да бъдат използвани замразените резерви на руската централна банка?

Западът иска да накара Русия да плати за възстановяването на Украйна. Това обаче е свързано с юридически пречки

08:45 | 27.05.22 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Сградата на руската централна банка. <em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Сградата на руската централна банка. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Възстановяването на Украйна ще струва огромни средства. Ако питате Запада, за това трябва да се използват и пари от Русия. Европейската комисия възнамерява да улесни конфискуването на имущества на руските олигарси. От началото на войната в Украйна вече са замразени частни руски активи на стойност около 10 млрд. евро.

Обсъжда се и използването на замразените валутни резерви на руската централна банка. Страните от Г-7 обаче все още не знаят колко точно е действителната сума в западните сметки.

Експроприация без обезщетение би била възможна в случай на война, но България и ЕС все още не са враждуващи страни в конфликта. „Конфискуването на руски активи може да изглежда политически изгодно, но от правна гледна точка е дръзко“, казва пред германския икономически всекидневник Handelsblatt правният експерт Ричард Хап от адвокатската кантора Luther. Защото oт юридическа гледна точка има много аргументи за факта, че валутните резерви на централната банка са обект на държавен имунитет, тъй като служат за суверенни цели. Това означава, че те не могат да бъдат конфискувани.

„Когато обаче навлезете в детайли, нещата стават трудни за тълкуване", обяснява Хап. Според него съществуват два международни договора, които трябва да регулират тази тема: един на ООН от 2004 г., който все още не е влязъл в сила, и една европейска конвенция от 1972 г., в която участват само десет страни. Държавна практика, която може да се използва като допълнение, е „доста оскъдна".

Нарушение на обичайното международно право

Правният експерт Хап казва: „Ако въпреки това валутните резерви бъдат конфискувани, се създават много опасни прецедент“. Във всеки случай е необходимо правно основание съгласно международното право.

Трибуналът за иранско-американски претенции например е създаден с международен договор, с който са се съгласили и Иран, и САЩ. Компенсационната комисия на ООН, която урежда искове на лица срещу Ирак заради войната в Кувейт, е създадена с Резолюция 687 на Съвета за сигурност от 1991 г. и по този начин е легитимирана от международното право.

„Ако само Украйна, ЕС и САЩ са съгласни с конфискацията, това не я прави законна", обяснява адвокатът на Luther Хап. „Русия и много други държави вероятно биха нарекли това произволно правосъдие на отмъстителите“.

Предявяването на иск пред Международния съд на ООН би било трудно, тъй като винаги се изисква съгласието и на двете страни. Предявяването на искове пред държавните съдилища вероятно също би било трудно.

Затова на Русия ще ѝ бъде много трудно да се противопостави на изземването на валутните резерви. Хап казва: „Реакцията на Русия вероятно ще бъде да експроприира активите на чужди държави и компании в Русия без компенсация“.

Изземването на резервите би било нарушение на международното обичайно право, казва Дейвид Клейман от брюкселския мозъчен тръст Bruegel. Имуществото следва да бъде замразено само докато трае действието, противоречащо на международното право. След това трябва да бъде върнато. В САЩ понастоящем също е незаконно да се изземват валутни резерви, докато самата държава не е във война.

Затова в средите на ЕС назряват и първоначални идеи за сключване на сделка с руската централна банка: например ЕС би могъл да върне част от резервите, ако Русия се съгласи, че останалата част ще бъде използвана за възстановяване на Украйна.

Руски резерви за 20 млрд. евро се съхраняват в ЕС

Цифрата от 300 млрд. долара под формата на валутни резерви в чужбина, която често се споменава в дискусиите, идва от изчисление на Банката за международни разплащания от лятото на 2021 г. Възможно е руското правителство да е преместило част от спестяванията на сигурно място преди инвазията.

По данни на Европейската комисия в ЕС се съхраняват руски валутни резерви в размер на около 20 млрд. евро. Резервите обикновено се държат от националните централни банки, например Banque de France или Bundesbank (френската и германската централни банки). Там те се инвестират в държавни облигации на съответната държава.

Според финансови среди във Франкфурт обаче в момента в Bundesbank не е останало почти нищо. Русия очевидно е изтеглила резервите навреме. Във всеки случай няма правно основание за изземване на резервите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 3
khao
преди 1 година
хахаха, с кви пари мааа? и не е ли редно първо да опраеи разрушенията и тинята в собствената си държава.. ако по някво чудо спечелите войната,нтия територии ще останат пустиня поне 50г... добре че няма никакви изгледи за ваша победа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Запомнете, таварищи копейници, за цялото разрушение на недвижима и движима собственост, за всеки убит и изнасилен цивилен гражданин, за всичкото заграбено зърно и каквото намерят opките, Мордор ще си плати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Ауу, ама много силно мяукаш бе, панелен гном, не мяука, когато пPocия взе заводи за автомобили, недвижима собственост и стотици самолети от гражданската авиация? Защо не мяука тогава?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 4
Императорът
преди 1 година
А възстановяването на голямата част от опустошените градове и региони така или иначе ще бъде извършено от Русия. Просто защото тези региони ще се присъединят към нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 5
Императорът
преди 1 година
Това е опит за грабеж, който няма да мине пред никой международен съд. Да не говорим за заграбването на собственост на частни лица, по някакви абсурдни "подозрения" което нарушава ЕДИНАДЕСЕТ члена на Всеобщата декларация за правата на човека !!! Накрая Западът не само ще връща имущество но и много обезщетения ще плаща !!! Отделно вече загубиха доверие, кой богат човек от свободна страна ще си държи парите на запад, където те могат да му бъдат насила заграбени?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 5
Борката
преди 1 година
Запада се връща в най-далечното си минало, за да трупа пак блага - пиратството! Ние наглосаксите най го умеем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 5
Setver
преди 1 година
Точно, Западът пак иска да присвои едни пари, които да даде на някой друг. Като толкова иска да дава, да напечата и да даде от себе си. Ето, в ЕС има много държави, всяка да извади по 10 млрд. евро и готово. Защо България не направи това предложение и ние да сме първите? Но с чужда баница лесно се прави помен на умрял.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 6
Zalmoxis
преди 1 година
Може ли да бъдат използвани замразените резерви на руската централна банка?Т.е. Могат ли да бъдат откраднати, без да последва ответен удар?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още