IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

90% от бедното население в света може да е в Африка до 2030 г.

Стойностите, отчетени тази година, представляват значителен ръст спрямо изчислените 55% през 2015 г.

08:50 | 10.10.19 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Африка може да се окаже, че е дом на 90% от бедното население в световен мащаб до 2030 г., тъй като правителствата на континента имат все по-малко фискално пространство за инвестиции в програми за борба с бедността, а в същото време икономическият растеж остава бавен. Това става ясно от доклада на Световната банка Africa Pulse, който се публикува веднъж на две години.

Стойностите, отчетени тази година, представляват значителен ръст спрямо изчислените 55% през 2015 г., съобщава Bloomberg. Те ще станат факт, освен ако не бъдат взети драстични мерки, посочва банката в доклада, който също така намалява прогнозите за растеж за основните икономики в региона.

Темпът, с който се намалява бедността в Африка, „се е забавил значително“ след срива в цените на суровините, който започна през 2014 г. и доведе до отрицателен ръст на брутния вътрешен продукт на глава от населението, се посочва още в текста.

„Докато страните в други региони продължават да постигат напредък в намаляването на бедността, прогнозите предполагат, че бедността скоро ще стане преобладаващ феномен в Африка“, предупреждават от Световната банка.

Според представените данни нивото на бедност в Субсахарска Африка – определяно като процент от хора, живеещи с по-малко от 1,9 долара на ден, е намаляло в периода 1990-2015 г. В същото време рязкото увеличаване на населението е довело до ръст на бедните на континента за същия период от 278 млн. души до 416 млн. души.

Според банката са необходими политики за растеж, за да се ускори намаляването на бедността, като също така строгата фискална политика ограничава способността на правителствата да отпускат средства за социалния сектор.

Данните показват, че държавният дълг на континента е нараснал до 55% от брутния вътрешен продукт през 2018 г. от 36% през 2013 г. заради липса на фискална консолидация, след като страните се опитаха да преборят ефектите от глобалната финансова криза със стимулиране на разходите си. Близо 46% от африканските страни са имали дългови проблеми или са се възприемали като държави с висок риск през 2018 г. спрямо 22% пет години по-рано.

Кредиторът също така намали прогнозите си за икономически растеж за региона на Субсахарска Африка до 2,6% - спад спрямо прогнозите от април за 2,8%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 2
DarkStar
преди 4 години
Ако някой се интересува от иновативни начини, как може да помогне на хората в тези страни, не чрез дарения, а чрез подкрепа на малки "бизнеси", може да проучи платформата kiva.org . Действа повече от 15 г., като има близо 1,8 млн. участници, подкрепено е от големи корпорации, като HP, Pepsi, PayPal и други (включително и хора от България) като осигурява микро-заеми на принципа на споделеното инвестиране, основно за земеделие, образование, търговия или услуги...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 3
Императорът
преди 4 години
А че повече да бачкат и по-малко да се развъждат, защото никой не им е длъжен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още