IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Аржентина се включи в тренда, повиши основния си лихвен процент след дълга пауза

Централната банка на страната увеличи основния си лихвен процент Leliq до 40% от 38%, нивото, което беше задържано повече от година

22:30 | 06.01.22 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Аржентина повиши основния си лихвен процент за първи път от над година, тъй като е изправена пред призиви от Международния валутен фонд (МВФ) да затегне паричната си политика, съобщава Bloomberg.

Централната банка на страната увеличи основния си лихвен процент Leliq до 40% от 38%, нивото, което беше задържано повече от година, дори при годишна инфлация от около 50%. 

Неортодоксалният подход на банката досега контрастираше с вълната на повишаване на лихвите от централните банки по целия свят, стремящи се да противодействат на ускоряващата се инфлация.

По-рано днес президентът на Аржентина Алберто Фернандес призова страните членки на МВФ, които през 2018 година са разрешили "неустойчив" заем, да поемат отговорност и да подкрепят латиноамериканската страна във връзка със споразумение за облекчения при погасяването на дълга от над 44 млрд. долара.

Президентът перонист заяви, че е оптимист за шансовете за дългово преструктуриране, което да отговаря на интересите на държавата. На правителството му обаче е забранено да използва думата "коригиране" в преговорите с вашингтонската институция.

"Коригирането означава свиване на икономиката, спиране на растежа", следователно генериране на по-малко приходи за погасяване на дълга, подчерта държавният глава, който предупреди, че проблемът с този дълг към МВФ ще се отрази на Аржентина за няколко поколения напред.

Ако не се споразумее с МВФ, Аржентина ще се сблъска с изтичане на падежи по дълга - за главница и лихви - от около 19 милиарда долара през 2022 година и 20 милиарда долара през 2023 година, заяви министърът на икономиката Мартин Гусман.

Опитваме се да предоговорим този модел на плащане, обясни той, обяснявайки, че целта е да се разреши проблемът с държавния дефицит, без това да попречи на икономическото възстановяване. Очаква се след тригодишна рецесия Аржентина да е постигна растеж от 10 процента през 2021 година.

МВФ призна, че стратегията и условията по заема не са били достатъчно стабилни с оглед на структурните проблеми на Аржентина.

Феранандес и Гусман прехвърлиха топката в полето на страните членки на МВФ, които са дали зелена светлина за заема, отпуснат на правителството на Маурисио Макри.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 0
nkavrakov1982
преди 2 години
Ерата на ниските лихви приключи.Длъжниците да се готвят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още