IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Австралия иска да се включи в търговските консултации за спора на ЕС и Китай

Отношенията между Канбера и Пекин се влошиха още през 2018 г.

11:13 | 29.01.22 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg</em></p>

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Австралия ще поиска да бъде включена в консултациите относно търговския спор между Европейския съюз и Китай, започнати от ЕС в Световната търговска организация (СТО), обяви австралийският министър на търговията, цитиран от Ройтерс.

В четвъртък Европейският съюз обвини Китай в дискриминационни търговски практики срещу Литва, посочвайки, че те застрашават целостта на единния пазар.

„Австралия има значителен интерес към въпросите, засегнати в спора, повдигнати от Европейския съюз срещу Китай... и ще поиска да се присъедини към тези консултации“, коментира търговският министър Дан Техан.

Китай, който разглежда самоуправляващия се Тайван като своя собствена територия, отслаби връзките си с Литва и принуди фирми да прекъснат отношенията си със страната, която има 2,8 млн. души население, след като тя позволи на Тайван да отвори офис, изпълняващ длъжността на посолство, във Вилнюс.

Ограниченията включват отказ за освобождаване на литовски стоки на китайските митници, отхвърляне на заявления за внос от Литва и натиск върху фирми от Европейския съюз да премахнат литовски продукти от веригите за доставки при износ за Китай.

Отношенията между Австралия и Китай – нейният основен търговски партньор, се влошиха, след като Канбера забрани на Huawei Technologies да участва в 5G мрежата на страната през 2018 г., затегна законите срещу външна политическа намеса и настоя за независимо разследване на произхода на Covid-19.

Пекин отговори със замразяване на част от отношенията и налагане на мита върху някои австралийски стоки, като въглища, говеждо месо, ечемик и вино.

Австралия подаде две жалби в СТО през последните 18 месеца във връзка с митата на Китай върху вноса на бутилирано вино и ечемик.

В изявление от днес външното министерство каза, че Австралия „приветства“ покана от Франция да участва във февруарската среща на външните министри на страните от Индо-Тихоокеанския регион.

„Австралия цени високо сътрудничеството с Франция и с Европа, както и това с Индо-Тихоокеанския регион“, посочва тя в изявление по имейл, без да разкрие дали министърът на външните работи Марис Пейн ще присъства.

Отношенията на Австралия с Франция, която е заета с ротационното шестмесечно председателство на Съвета на ЕС, също се влошиха, след като миналата година Канбера подписа пакт за сигурност с Великобритания и Съединените щати, наречен AUKUS, прекратявайки сделка с Франция за подводници за няколко милиарда долара.

Пактът е смятан за опит за укрепване на регионалните военни сили пред лицето на нарастващото присъствие на Китай. Той разгневи Пекин, но също така предизвика гнева на Франция. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още