IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Азиатско-тихоокеанският регион договори ново споразумение за свободна търговия

Според Япония транстихоокеанското обединение ще бъде подписано през март в Чили

13:06 | 23.01.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Новото споразумение е продължение на Транстихоокеанското партньорство. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Новото споразумение е продължение на Транстихоокеанското партньорство. Снимка: Ройтерс

Нов транстихоокеански договор за свободна търговия ще бъде сключен между единадесет държави, след като американският президент Доналд Тръмп изтегли САЩ от по-ранна версия на споразумението. Церемонията ще се проведе през март в Чили, съобщи японският министър на икономиката Тошимицу Мотеги, цитиран от агенция Ройтерс.

Търговски представители от страните по партньорството се срещнаха по-рано в Токио, за да изгладят различията си по някои оставащи въпроси, включително искането на Канада за защита на индустриите, свързани с културата, като кино, телевизия и музика.

Постигането на разбирателство е голям плюс за правителството на японския премиер Шиндзо Абе, което защитава усилено съхраняването на търговското споразумение, известно преди като Trans-Pacific Partnership (TPP). То беше съставено от 12 държави – Австралия, Бруней, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур, САЩ и Виетнам. След идването си на власт обаче новата администрация във Вашингтон оттегли участието на страната, което наложи цялостно преразглеждане на договора. 

По думите на Мотеги новото споразумение, известно вече като Всеобхватно и продължително споразумение за Транстихоокеанското партньорство или ТРР-11, ще бъде „двигател за преодоляване на протекционизма“, който се е появил в някои части на света.

Той също така допълни, че властите в Токио ще обяснят важността на ТРР-11 и пред Вашингтон с надежда САЩ да променят мнението си и отново да се присъединят. Австралийският премиер Малкълм Търнбол също заяви миналата седмица, че се предвижда оставянето на вратичка за евентуално американско участие.

Министри от единадесетте страни се договориха през ноември за основните елементи на договора, продължавайки напред с него без САЩ. Забавяне обаче дойде, след като някои държави, сред които и Канада, настояха за въвеждането на мерки, които да гарантират защитата на работните места.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:50 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още