IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банките във Венецуела вече са задължени да приемат петрото като разчетна единица

Президентът Николас Мадуро обяви, че страната пуска емисия облигации, гарантирани с мини кюлчета от злато, "за да стимулира спестовността" сред венецуелците

14:14 | 28.08.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Венецуелското правителство разпореди на банките в страната задължително да използват като разчетна единица новата валута петрото, националната криптовалута, с която властите в Каракас се надяват да преодолеят липсата на налични средства и да заобиколят американските финансови санкции, предаде АФП, цитиран от БТА.

Държавните и частните банки са задължени да предоставят информациите за техните операции в боливари (официалната национална валута) и в "петро". Това гласи разпореждане на Надзора на институциите от банковия сектор. 

Мярката е част от "плана за съживяване", обявен от президента Николас Мадуро, чиято страна е изправена от пет години пред тежка икономическа криза.

Освен това Мадуро обяви, че Венецуела пуска емисия облигации, гарантирани с мини кюлчета от злато, "за да стимулира спестовността" сред венецуелците, които са потърпевши от силното обезценяване на местната валута на фона на хиперинфлацията в страната, която според прогнози на Международния валутен фонд в края на 2018 г. ще достигне 1 милион процента, отбелязва АФП.

Емисията, гарантирана със злато от миникюлчета от по 1,5 и 2,5 грама, ще бъде пусната на 11 септември като част от мерките "за възстановяване на националната спестовна система", обясни социалистическият лидер.

Стойността на кюлченцата от 1,5 грама ще бъде 3502 боливара (близо 58 долара, според официалния курс), а на кюлченцата от 2,5 грама ще бъде 5780 боливара или 96 долара, уточни венецуелският вицепрезидент Тарек Ел Аисами.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още