IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бедните страни плащат повече за ваксините срещу коронавируса от богатите

Цената зависи от много фактори, обясняват от AstraZeneca

10:35 | 24.02.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Развиващите се страни са в двойно по-неизгодна позиция от ЕС и другите богати индустриални държави, що се отнася до осигуряването на ваксини срещу коронавируса. От една страна, достъпът им е ограничен, защото компаниите доставят с приоритет за развития свят, а от друга - цената на ваксината е по-висока, пише в анализ европейското издание Politico.

Проучване на ONE Campaign преди дни показа, че богатите държави са си осигурили над 1 млрд. повече ваксини, отколкото им е нужно. В същото време бедните държави не получават достъп до ваксини.

От изданието посочват и примери. Бангладеш плаща по 4 долара за доза от разработената от AstraZeneca ваксина, като според различни публикации цената за ЕС например е под 2 евро. Бангладеш купува ваксината от Индия, където в момента се произвеждат милиони дози от съвместната разработка на компанията с Оксфордския университет.

Публикация на ВВС показва, че дозата от ваксината за Бангладеш поскъпва дори до 5 долара, защото дистрибуторът на продукта си слага надценка. В ЕС ваксината се доставя директно от производителя.

Според данни на УНИЦЕФ Южна Африка пък плаща 5,25 долара за ваксината на AstraZeneca - цената е същата и за доста по-добре развивата Саудитска Арабия.

От компанията отказват да коментират конкретните цени на продукта си. Цената на ваксините зависи от множество фактори, включително и разходите за производството, които варират в зависимост от географския регион, както и от заявените количества, уточняват от AstraZeneca.

ЕС например са поръчали 300 млн. дози.

Френският президент Еманюел Макрон вече критикува цената на ваксините за африканските държави. Пред Financial Times той коментира, че цената на ваксината на AstraZeneca се продава на "астрономически цени" - два или три пъти по-високи от тези за ЕС.

И не са само ваксините на AstraZeneca - подобни ценови несъответствия има и по отношение на продуктите на Pfizer/BioNTech, Moderna и SinoVac.

РНК ваксините имат и още един недостатък за развиващия се свят - съхранението при много ниски температури.

Според анализите ваксините на Johnson & Johnson, както и на AstraZeneca имат потенциала да бъдат най-масово използвани в развиващите се държави заради по-лесното съхранение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още