IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бедността в света намалява до рекорден минимум

Хората, живеещи в крайна бедност, са намалели с над 1 млрд. души в последните 25 години

21:16 | 19.09.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Населението на света, което живее в крайна бедност, е намаляло под 750 млн. души за първи път, откакто Световната банка започва да събира данни през 1990 г. През последните 25 години над един милиард души са излезли от положението на крайна бедност, съобщава Wall Street Journal.

В публикуван в сряда доклад Световната банка съобщава, че равнището на крайна бедност е намаляло на 10% от населението на света до 2015 г., последната година, за която са налични данни.

Световната банка определя „крайната бедност“ като живот с по-малко от 1,90 долара на ден, или около 694 долара на година. Много страни с ниски доходи измерват бедността със сумата, която е необходима за покриване на минимални основни нужди.

През 1990 г. над 1,9 млрд. души в света са живели под прага на крайната бедност, или 36%. През 2015 г. те са намалели до 736 млн. души.

„Въпреки подобрението в последно време броят на хората в света, които живеят в крайна бедност, остава неприемливо висок“, отбелязва Световната банка в доклада си.

В него се подчертава географската промяна на глобалната бедност. През 1990 г. близо един милиард души от живеещите в крайна бедност са се намирали в Източна Азия, но десетилетията на бърз икономически растеж в Китай и други страни в региона е намалил броя им на 47 млн. души, или едва 2% от общото население спрямо 62% в миналото.

Южна Азия, където попадат Индия, Пакистан и Бангладеш, отчита спад на хората, живеещи в крайна бедност до 216 млн. души спрямо над 500 млн. души в миналото, или 12% спрямо 47% през 1990 г.

Субсахарска Африка е постигнала по-малък напредък, като равнището на бедността там е намаляло на 41% спрямо 54% през 1990 г., но ръстът на населението е толкова бърз, че броят на хората в крайна бедност е надхвърлил 400 млн. души спрямо 278 млн. през 1990 г.

Данните потвърждават заключенията от неотдавнашно изследване на Фондация Бил и Мелинда Гейтс, което установи, че броят на живеещите в крайна бедност хора се съсредоточава в някои от най-нестабилните части на Африка.
Над половината от хората, живеещи в крайна бедност днес, се намират в Субсахарска Африка и се очаква броят им да нарасне до 87% през 2030 г.

Световната банка си поставя за цел да сведе равнището на крайната бедност под 3% до 2030 г., но отбелязва, че тази цел „ще бъде постигната, само при много оптимистични сценарии за растеж и ако бъдат взети мерки за преодоляване на неравенството в дъното и последните 40% наваксат изоставането си от останалата част на света“.

Мерилото за крайна бедност на Световната банка е различно от използваното в богатите страни. В САЩ например Бюрото за преброяване на населението посочва, че 12,3% от населението е живяло в бедност през 2017 г., като използва прага от около 12 500 долара на година за един човек. Това отразява факта, че задоволяването на основните нужди изисква по-големи разходи в страните с по-високи доходи, но също така подчертава колко крайна е бедността, която Световната банка се стреми да изкорени.

Дори богати страни като САЩ не са елиминирали напълно крайната бедност. Данните на Световната банка показват, че в развитите страни около седем милиона души живеят с по-малко от 1,90 долара на ден.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още