IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

BP: Възобновяемата енергия ще има най-голям дял в глобалния микс до 2040 г.

85% от енергията, която предстои да бъде произведена до средата на века, ще има значително по-ниско съдържание на въглероден диоксид, посочват от компанията

12:45 | 15.02.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Възобновяемата енергия ще се превърне в най-бързо развиващия се и най-голям сегмент от глобалния енергиен микс до 2040 г., прониквайки в световната енергийна система по-бързо от всеки друг енергиен източник в историята, сочи прогнозата на британската енергийна компания BP, цитирана от Oilprice. 

Очаква се възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) да съставляват една трета от ръста на енергийното производство в глобален мащаб, а техният дял в световния енергиен микс да нарасне до приблизително 30% до 2040 г.

Европейският съюз (ЕС) ще продължи да играе водеща роля сред всички региони по отношение на навлизането на ВЕИ в енергетиката. Делът на възобновяемата енергия в енергийния пазар на блока се очаква да нарасне с повече от 50% до 2040 г., подчертават от BP.

Глобалният дял на въглищата, от друга страна, ще се понижи значително и ще бъде задминат от ВЕИ като основен ресурс в енергетиката до 2040 г.

Търсенето на петрол ще продължи да се повишава през първата половина на периода до 2040 г., но с много по-бавен темп в сравнение с преди, „преди да достигне средата на по-следващото десетилетие, когато кривата на търсенето ще стане плоска“, се посочва в прогнозата.

Очаква се глобалното търсене на течни изкопаеми горива, в това число и на суров петрол и кондензати, да нарасне с 10 млн. барела на ден до 108 млн. барела на ден малко след 2030 г., когато растежът ще премине към низходяща тенденция.

Въпреки прогнозата, че върхът в търсенето на петрол ще настъпи след 2030 г., от BP отбелязва, че при всички сценарии петролът ще играе важна роля в глобалната енергийна мрежа до 2040 г.

Освен това ще бъдат необходими „значителни инвестиции, за да може доставките на петрол да покрият повишеното потребление до 2040 г.“, добавят от компанията.

Според тях при всеки възможен вариант ще трябват трилиони долари за петролния сектор.

В сравнение с миналогодишните перспективи, най-големите ревизии, които BP направи, бяха свързани с ВЕИ и енергийното потребление в Китай.

Компанията намали със 7% очаквания ръст при енергийното потребление на най-голямата азиатска икономика, „отразявайки темпото, с което Китай се приспособява към един по-устойчив модел на икономически растеж“.

„В нашия сценарий за развиващ се енергиен преход 85% от новата енергия ще бъде с по-ниско съдържание на въглероден диоксид“, споделя Спенсър Дейл, главен икономист на BP Group.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още