IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Демокрацията в България ерозира, но страната остава сред свободните държави

Демокрацията по света е в упадък вече 15-та поредна година, а репресивните режими умело се възползват от пандемията, според Freedom House

15:47 | 05.03.21 г. 2
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Eduardo Leal/Bloomberg</em></p>

Снимка: Eduardo Leal/Bloomberg

Демокрацията и свободите в България продължават бавно да ерозират, констатира организацията Freedom House в доклада си за 2021 г.

Общата оценка на страната ни в тазгодишната класация е 78 точки, като се понижава с 2 точки спрямо 2020 г. С това страната ни запазва позициите си сред свободните държави по света.

Оценката по показателя политически права е 33 от 40 възможни точки, като в предходния индекс е била 34 точки. По показателя граждански свободи получаваме 45 точки от 60 възможни, а в предходната година е била 46 точки. Оценката за българската демокрация е 59 от 100 възможни точки, като пада с 1 точка спрямо оценката през предходната година.

България продължава да се бори с политическата корупция и организираната престъпност, констатира Freedom House. Медийният сектор е плуралистичен, но концентрацията на собственост е нарастващ проблем. Журналистите срещат заплахи или насилие по време на работата си. Етническите малцинства, особено ромите, са изправени пред дискриминация. Въпреки недостига на финансиране и други пречки, групите на гражданското общество са сравнително влиятелни и активни.

С подобна обща оценка са страни като окупираният от Турция Северен Кипър, Тонга, ЮАР, Сейшелските острови, Науру, Намибия, Израел.

Най-свободните държави в света са Швеция, Норвегия и Финландия, които получават максимална оценка от 100 точки. Нова Зеландия е с 99 точки, а Канада, Уругвай и Нидерландия – с по 98 точки. Австралия, Дания, Ирландия и Люксембург получават по 97 точки, Швейцария, Белгия, Португалия и Япония – по 96 точки, а Словения и Барбадос – по 95 точки.

Най-несвободните страни и територии в света са Тибет и Сирия, които получават по 1 точка, Южен Судан, Еритрея, Туркменистан – с по 2 точки, Северна Корея – 3 точки, Донбас и Западна Сахара – по 4 точки, Екваториална Гвинея – 5 точки.

Финландия, Дания, Нидерландия, Норвегия, Австралия, Нова Зеландия, Япония, Швеция, Уругвай, Канада получават максималната оценка от 40  точки за свобода на политическите права. Най-ниска оценка по този показател са Сирия с -3 точки, Китай с -2 точки.

По отношение на гражданските свободи Норвегия, Швеция и Финландия получават максимална оценка от 60 точки. Най-ниска е оценката на Еритрея – 1 точка, Туркменистан – 2 точки, Тибет и Северна Корея – по 3 точки.

Freedom House констатира, че като цяло демокрацията по света ерозира и в последната година за 15-та поредна година и вече по-малко от една пета от хората по света живеят в напълно свободни страни. Авторитаризмът набира скорост, особено на фона на ограниченията заради пандемията, като репресивните режими и авторитарните лидери намаляват прозрачността и атакуват критичните гласове.

Според организацията антидемократичните лидери по целия свят са използвали пандемията като прикритие с цел отслабване на опозицията и консолидиране на властта. Въвежданите от тях ограничения са прекомерни, политизирани, а понякога и брутално налагани от силите за сигурност в страните.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 0
grainis
преди 3 години
Демокрацията в България НИКОГА не е била по-стабилна от сега. Никога не е имало по-голяма свобода на словото и изразяване на мнение, от целия политически спектър. Никога не е имало такава свобода за организиране и изразяване на протест, на всякакви форми на сдружаване, групиране, осведомяване, гласуване, никога не сме имали по-свободни медии и никога властта в България не е реагирала по-бързо, адекватно и ефективно на всякакви искания и дори капризи на отделни социални групи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
mrynmryn
преди 3 години
Такива локуми обичат да се разтягат напоследък... Народа си избира кой да ги управлява, ето ти я демокрацията. Всичко останало е инфантилните интерпретации на журналисти. Швейцария за мен винаги ще трябва да е на 1-во място, тъй като там най-често има масови допитвания до народа. Няма държава без корупция, няма държава без престъпност, но не виждам как това пречи на народа, да упражнява правото си на гласуване. Не виждам как "дискриминацията" на ***, пречи на демокрацията. Как някои от тях, могат сами да се интегрират, а други не? Те искат да са номади и отказват да спазват законите. Журналисти винаги ще бъдат заплашвани, когато застрашават нечий интерес, инстинктът за самосъхранение е най-силният в човек, а когато някоя статия, застрашава финансовото/социалното му състояние, той иска да избегне това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още