IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Джонсън: Работните места и растежът са лекарството, от което светът се нуждае

Виртуалната среща на Г7 е първата за американския президент Джо Байдън

20:40 | 19.02.21 г.
<p>
	<em>Снимка: EPA/БГНЕС</em></p>

Снимка: EPA/БГНЕС

Британският премиер Борис Джонсън заяви пред лидерите на Г7, че пострадалата световна икономика трябва да бъде възстановена след пандемията от COVID-19 с амбициозен план за справяне с климатичните промени, който би създал милиони нови работни места, предава Ройтерс.

Пандемията отне живота на 2,4 млн. души, тласна световната икономика до най-големия й мирновременен срив от Голямата депресия и преобърна нормалния живот на милиарди хора.

„Работни места и растеж – от това ще се нуждаем след тази пандемия“, каза Джонсън в началото на срещата на лидерите на Г7, която ще бъде първа за американския президент Джо Байдън.

Байдън ще обсъди планове за справяне с коронавируса, повторно отваряне на световната икономика и париране на предизвикателствата от Китай, съобщи Белият дом. Срещата на Г7, която се провежда виртуално, е шанс за демократа Байдън, наследил републиканеца Доналд Тръмп на 20 януари, да изпрати послание за връщане на ангажимента към света и глобалните институции след четиригодишната политика под мотото „Америка на първо място“ на неговия предшественик, отбелязва Ройтерс.

Усилия за ваксини

Великобритания, която е ротационен председател на Г7 и след Brexit опитва да се представи като защитник на международна система, основана на правилата, ще поиска от страните членки да помогнат за ускоряване разработването на бъдещи ваксини до сто дни.

Джонсън иска да изгради връзки с Байдън, който не  подкрепя Brexit и като кандидат-президент публично предупреди миналата година Великобритания да не застрашава мира в Ирландия.

Британският премиер заяви, че е заинтересован от идеята за глобален договор за пандемиите, за да се гарантира надлежна прозрачност след COVID-19, чиито първи случаи бяха установени в централния китайски град Ухан.

Администрацията на Байдън ще обещае 4 млрд. долара за COVAX, програма за ваксиниране срещу коронавирус за бедните страни, с надеждата да насърчи другите правителства за големи дарения, съобщиха в четвъртък официални американски представители.

ЕС ще предложи на срещата на Г7 днес да удвои приноса си за COVAX до 1 млрд. евро и ще обещае също 100 млн. евро в подкрепа на процеса по ваксинация в Африка, съобщи официален представител на съюза.

Великобритания се ангажира да предостави 548 млн. паунда (766 млн. долара) за програмата COVAX, ръководена също и от Световната здравна организация (СЗО), и ще поиска от останалите партньори от Г7 да предоставят повече средства.

Китай

Китай също ще бъде в дневния ред. В първата си голяма реч за външната политика като президент Байдън определи азиатската страна като „най-сериозния конкурент“ на САЩ.

„Ще отговорим на икономическите злоупотреби на Китай, ще предотвратим агресивните му, принудителни действия, ще отговорим на атаката на Китай срещу човешките права, интелектуалната собственост и глобалното управление“, каза Байдън на 4 февруари.

Джонсън заяви, че Г7, като „сходно мислещи либерални демокрации, подкрепящи свободната търговия“, е обединена по проблеми като осъждането на преврата в Мианмар и задържането на Алексей Навални в Русия.

Г7, включваща САЩ, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Канада, има общ брутен вътрешен продукт от около 40 трлн. долара, малко под половината от световната икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:19 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още