IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС: Търговското напрежение ще доминира по време на срещата на Г-20

Според европейските представители една от основните теми по време на двудневните разговори ще бъде борбата срещу климатичните промени

18:46 | 22.11.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Търговските сътресения между САЩ и Китай вероятно ще доминират по време на срещата на страните от Г-20 на 30 ноември и 1 декември, прогнозират представители на Европейския съюз (ЕС), цитирани от Ройтерс. 

През тази година Вашингтон и Пекин си размениха тежки мита върху стоки за милиарди долари, с което ескалираха напрежението на глобалния пазар, стимулирайки технологичния трансфер, интелектуалната собственост и държавните субсидии, с които нарушиха баланса в конкуренцията.

ЕС, Япония и Канада също са замесени в търговската война, тъй като американските мита върху вноса на стомана и алуминий засягат и тяхната продукция.

„Успехът на срещата на страните от Г-20 през тази година ще зависи от степента на търговското напрежение преди самото събитие“, смятат европейските представители.

Според тях ЕС споделя много от притесненията на САЩ относно Китай и търговските практики на азиатската страна, но предпочита по-различен подход.

Докато Вашингтон използва едностранни решения и действия, Европа залага на международните преговори и решаването на проблемите чрез Световната търговска организация (СТО), на която САЩ гледат с открит скептицизъм.

„Целта на ЕС е да се включи в реформите в СТО, за да даде необходимия устрем на организацията към предстоящата среща на Г-20“, смятат европейските представители.

Според тях една от основните теми по време на двудневните разговори ще бъде борбата срещу климатичните промени и глобалното затопляне, която продължава да набира популярност в световната политическа сцена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:17 | 01.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още