IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Геймъри на УНИЦЕФ копаят етер в помощ на сирийските деца

Според агенцията използването на криптовалута спестява пари, премахвайки необходимостта от финансов посредник

17:22 | 11.02.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Агенцията на ООН за децата УНИЦЕФ започна амбициозен проект, чиято цел е криптовалутата етер да бъде използвана за събиране на средства в помощ на сирийските деца.

Схемата е част от усилията на УНИЦЕФ и други агенции на ООН да намерят полезно приложение на технологията блокчейн, използвана при криптовалутите, посочва британският вестник Guardian. По този начин организацията се надява не само да революционализира събирането на помощи, но и да направи по-прозрачни финансовите си операции.

Програмата Game Chaingers наема геймъри, които да използват мощните си компютри, с които играят електронни игри, за да копаят етер – втората най-голяма криптовалута. Към момента проектът все още е в ранен стадий, като събраните средства са малко над 1200 евро. 

По данни на списание Forbes етерът, чиято оценка възлиза на 88 млрд. долара, има пазарна стойност, равна на тази на Starbucks.

Това не е първият път, в който криптовалутата се използва от ООН. Световната продоволствена програма използва етер, за да раздаде 1,4 млн. долара под формата на ваучери за храна на около 10 000 сирийски бежанци в Йордания. Те са били похарчени посредством скенери за разпознаване на ириса, монтирани в супермаркетите в лагер за настаняване на мигранти в страната, като се очаква в бъдеще програмата да се разрасне десетократно.

И докато за получателите на помощи няма съществена разлика в начина, по който те стигат до тях, то за Световната продоволствена програма има. Оттам съобщават, че са успели да спестят средства, тъй като не е било необходимо да плащат на финансови фирми като посредници, което обикновено включва такси в размер на около 3,5%.

На свой ред УНИЦЕФ вижда три потенциални приложения на блокчейна – нови начини за дарение на пари, по-голяма прозрачност при движението на средства и решаването на въпроси с плащането на партньори, работещи на терен.

Според организацията един от основните плюсове на криптовалутата е, че позволява изпращането на средства директно до изпълнителите, без използването на посредници, като системата на етер наблюдава цялото изпълнение на трансакциите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:18 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още