IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Глобализацията не трябва да означава дерегулация

Задава се свят на нова търговска политика, в който САЩ, ЕС и Китай се конкурират при определянето на правилата

08:18 | 27.08.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Ако Джо Байдън спечели президентските избори в САЩ през ноември, ще бъде изкушаващо да погледнем на мандата на Доналд Тръмп в Белия дом като на временно отклонение от американската ангажираност към света и готовността на страната да поддържа либерален икономически ред, основан на правила. Джо Байдън не само въплъщава по-стара, по-сътрудничеща позиция на САЩ. Той дори постави климатичните промени - основна грижа за либералите, подкрепящи многостранния подход - в центъра на своята кампания, пише Мартин Сандбю за Financial Times.

Победа за демократическия съперник на Тръмп може да възстанови глобализацията, основана на правила, като режим по подразбиране за международното икономическо сътрудничество. Но тази глобализация ще изглежда много по-различно от онази през 90-те години. Дори ако САЩ отново се ангажират с ред, основан на правилата, конфликтът за това какви да бъдат тези правила ще стане много по-ожесточен.

Както търговската война на Тръмп, така и непосредственият му икономически импулс след пандемията, бяха свързани с репатриране на американски производства. След Тръмп битката ще се измести от мястото на производството към осъществяването му. Добре дошли в новата търговска политика: насърчаване на търговията, но с цел разширяване регулаторния обхват на трите блока, които определят правилата - САЩ, ЕС и Китай.

Признаци за тази смяна вече има в изобилие. Актуализацията на Споразумението за свободна търговия в Северна Америка (NAFTA) обвърза преференциалния достъп на Мексико до веригата за доставки с плащането на по-високи заплати в автомобилната му индустрия. Търговската сделка на ЕС с блока MERCOSUR (в който повечето южноамерикански страни са пълни или асоциирани членове - бел. прев.) ще наложи изисквания, вариращи от стандарти за хуманно отношение към животните до спазване на Парижкото споразумение за климатичните промени. Камбоджа бе лишена от безмитен достъп до пазарите на ЕС заради нарушения на правата на човека. Инициатива на Китай „Един пояс, един път” цели да обвърже държавите с неговите търговски и финансови мрежи.

Както показват горните примери, когато големите търговски блокове защитават своите стандарти, по-малките икономики биват притискани. Развиващите се страни нямат друг избор освен да се съгласят с изискванията на най-големите световни пазари. Дори големи икономики могат да бъдат хванати в менгеме, както показва илюзорната надежда на Великобритания да има тесни търговски отношения и с ЕС, и със САЩ, като същевременно остане напълно свободна да определя каквито стандарти си иска.

Новото е, че страните са все повече принудени да привеждат в съответствие цели сектори с някой от големите блокове. В миналото, когато търговията беше предимно с основни суровини и завършени промишлени стоки, износителите можеха да нагаждат производството си към всеки чужд пазар. Но поради много причини правилата все повече обхващат целия процес на производство. Вземете нарастващата търговия с услуги, която сега се въплъщава дори от физически стоки, като например богати на софтуер автомобили. Това повишава залозите за трите големи блока да бъдат сигурни, че се следват техните правила. Исканията към държавите да направят своя избор няма да отминат с Тръмп.

Последна актуализация: 13:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 1
Shadow1
преди 3 години
Баланса е крехък. Нито свръх регулацията е добре нито хауса който стои от другата страна. Аз лично предпочитам малко по-малко регулации от това което повечето икономисти намират за достатъчно. За сметка на това по-тежки последствия при неспазване на малкото изисквания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
red6
преди 3 години
Регулациите са нещо много хубаво. Иначе става джунгла и побеждава най-силния. Т.е. тоя с най-много пари и най-малко скрупули.Отделен е въпроса колко са кадърни тия, дето пишат регулациите. Да не се бъркат двете неща. А и да - ако толкова те кефят дерегулациите, замисли се колко ще се кефиш да си купуваш храна - без да е тествана за болести по животните (или те да са нагърмяни с една камара ваксини, антибиотици, стероиди...), пестициди и торове яко по зеленчуците, съмнителни санитарни условия при превоз и съхранение и т.н. И това само за храните. Свиквайте - регулациите са безкрайно необходими за съществуването на капитализма. Парадоксално звучи, но без тях той ще рухне за миг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 5
ПИЧ
преди 3 години
Точно дерегулация е нужна, така ще се boost-ва икономиката.За съжаление бюрократчетата в ЕС съществуват за да пишат глупости и да вземат тлъсти заплатки, с които се уредиха доживот
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още