IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Глобалната средна класа намалява за първи път от края на миналия век

Южна Азия съставлява над една трета от спада през 2020 г.

21:26 | 19.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Глобалната средна класа се е свила за първи път от десетилетия миналата година заради пандемията от COVID-19, като почти две трети от домакинствата в развиващите се икономики съобщават, че са загубили доходи, сочат две нови изследвания въз основа на данни от Световната банка, предава Bloomberg.

В публикувано в четвъртък проучване изследователи от института Pew установили, че редиците на глобалната световна класа – хората със „средни и над средните доходи“, печелещи съответно 10-20 долара и 20-50 долара на ден, са намалели с 90 млн. души до близо 2,5 млрд. души миналата година. Това е довело до увеличаване на редиците на бедните, или хора, живеещи с по-малко от 2 долара на ден, със 131 млн. души, сочат данните на Pew.

В действителност те подценяват последиците, защото 62 млн. души с високи доходи, или хора, печелещи от 50 долара нагоре дневно, са попаднали в категорията на средната класа в резултат на пандемията, казва авторът на изследването Ракеш Кочхар. Средна Средна

Това показва, че хората, които са навлезли в кризата като членове на глобалната средна класа и са излезли от нея, в действителност са надхвърлили 150 млн. души миналата година, което е повече от общото население на Франция и Германия, сочат данните на Pew.

„В съвременната история е трудно да посочим други примери на толкова рязко забавяне на глобалния икономически растеж“, отбелязва Кочхар.

Последиците може да не са приключили. Нарастват притесненията от потенциални последици при по-бавно възстановяване на нововъзникващите икономики и продължаващите последици от кризата. Централната банка на Бразилия обяви в сряда най-голямото си повишаване на лихвата от десет години в отговор на нарастващите опасения от инфлация. Икономистите наблюдават и възможните последици за страните с нововъзникваща икономика от повишаването на доходността по американските държавни ценни книжа и засилващия се долар на фона на ускоряването на американската икономика.

Рязък обрат

Ако данните на Pew се потвърдят и в тези на Световната банка за доходите, които все още са в процес на събиране, това ще е краят на тенденцията, при която глобалната световна класа се разширяваше непрекъснато от 90-те години на миналия век благодарение на бързия растеж на развиващите се икономики като Китай и Индия.

При последните данни от 2011 г. на Pew за средната класа в света или хората, чиито доходи са 10-20 долара на ден, тя имаше дял от 13% от световното население. До 2019 г. той нарасна до близо 18%, като средно 50 млн. души на година се присъединяваха към редиците на средната класа през последните десет години, казва Кочхар.

В отделен доклад, публикуван в понеделник и базиран на допитвания сред 47 хил. домакинства в 34 развиващи се страни с общо население от почти 1,4 млрд. души, изследователи от Световната банка установиха, че 36% от домакинствата са загубили работа миналата година, а доходите на почти две трети от тях са намалели.

Резултатът от това беше първото увеличение на глобалната бедност от азиатската финансова криза през 1997-1998 г., отбелязаха изследователи на банката.

Подобно на много богати страни допитвания в страни от Буркина Фасо до Колумбия, Индонезия и Виетнам показват, че бремето на удара за икономиката е паднало диспропорционално върху жените, младите хора и самонаетите лица в градски центрове.

Но те също така показват последиците, които се очаква да породи по-бавното възстановяване. Докато САЩ задействаха безпрецедентна фискална помощ за икономиката си, много развиващи се икономика имат по-малко ресурси, на които да разчитат.

Спасителни разходи

По данни на Световната банка към септември 2020 г. развитите икономики са изразходвали средно 7,4% от брутния вътрешен продукт за спасяване на компании и хора, пострадали от пандемията, спрямо 2,8% от БВП в страните с нововъзникваща икономика и 2,4% за развиващите се страни с ниски доходи на населението.

В момент, когато страни като САЩ предприемат бързи действия за ваксинирането на населението си и за разширяване на спасителните усилия на правителствата като приемането от Конгреса миналата седмица на спасителния план за американската икономика на президента Джо Байдън на стойност 1,9 трлн. долара, пропастта само се разширява.

Световната банка очаква редиците на бедните в света да продължат да растат тази година. Нейните данни сочат, че 124 млн. души са изпаднали под прага от 1,90 долара на крайната бедност през 2020 г. Броят на новите бедни се очаква да продължи да расте тази година и да достигне 163 млн. души.

Какво ще се случи с редиците на глобалната световна класа ще зависи много от възстановяването в ключови страни като Индия и остава много несигурно, казва Кочхар. Ако ръстът се ускори отново и коронавирусът бъде победен, случващото се сега може да се окаже просто „страховито пътуване с влакче на ужасите, което да приключи светкавично“, отбелязва той.

Но ръстът може да се завърне по-бавно в много развиващи се страни, предупреждава Кочхар.

Южна Азия е съставлявала над една трета от спада в редиците на средната класа миналата година, сочат данните на Pew. В началото на 2020 г. се очакваше икономиката на Индия да нарасне с почти 6% за годината. Сега Световната банка счита, че БВП на Индия се е свил с 9,6% във фискалната година до 31 март.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още