IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Глобалните M&A сделки стигнаха рекорден връх за първите девет месеца на 2018 г.

Сливания и придобивания за 3,3 трлн. долара са се сключили от началото на годината досега

13:00 | 28.09.18 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Глобалната активност по сливания и придобивания (M&A) през първите девет месеца на годината е ударила нов рекорд, засенчвайки предишния силен период на сделки, отбелязан в навечерието на финансовата криза преди повече от десетилетие, коментира Financial Times.

Сделки на стойност почти 3,3 трлн. долара са били сключени от началото на годината досега, което представлява скок от 39% спрямо същия период на 2017 г., докато компаниите все повече се конкурират да се реформират заради помитащите технологични промени. Корпоративните мениджъри се възползват от рекордно високите цени на акциите, засиленото доверие сред потребителите и сравнително ниските разходи за заеми, макар че спад при таксите е довел до по-слаби печалби за банките от Wall Street.

Общата сума на M&A сделките е подсилена от серия мегасделки, определени като придобивания на стойност над 5 млрд. долара. Корпоративни гиганти, включително американската група за кабелна телевизия Comcast, доставчикът на безжичен интернет T-Mobile и японският фармацевтичен производител Takeda, се възползваха от M&A сделки, за да се справят със заплахите от конкуренти и да подсилят бизнес си.

Активността е продължила със засилен темп през третото тримесечие, което тъкмо приключва. Консолидирането е било особено силно в енергетиката, здравеопазването и технологиите през последните три месеца, включително със сделки като придобиването на Energy Transfer Partners от Energy Transfer Equity за 62 млрд. долара, опитът за закупуването на акции от т.нар. вид tracking stock на VMware от Dell за 22 млрд. долара и покупката на CA Technologies от Broadcom за 19 млрд. долара.

Серията от енергийни придобивания, които тази година се движат с рекорден темп, е ускорена от недоволството на инвеститорите срещу сложните корпоративни структури и промените в данъчния кодекс в САЩ. Големите енергийни компании са били привлечени и от шистовите активи, предложени за продажба, в резултат на повишаването цената на петрола. Петролният гигант BP купи през юли американските шистови активи на BHP за 10,5 млрд. долара.

Инвестиционната банка Morgan Stanley е изместила Goldman Sachs като най-активен консултант по сливанията и придобиванията. Двете банки от Wall Street са следвани от JPMorgan, Citigroup и Bank of America, сочат данни на Thomson Reuters.

Активността при M&A сделките може да бъде непостоянна, а банкерите предупреждават, че шок на фондовия или облигационния пазар може да удари корпоративните обвързвания. Ако сключването на сделки продължи с темп, подобен на този от първите девет месеца на 2018 г., сумата на сделките може да стигне 4,3 трлн. долара за годината. Само два пъти в историята досега активността е минавала прага от 4 трлн. долара.

Рекордното сключване на сделки обаче може да не доведе до рекордни такси за Wall Street. Таксите за инвестиционните банки са се понижили с 4% спрямо първите девет месеца на годината до 74,1 млрд. долара според Thomson Reuters – сума, която все пак се нарежда в топ 3 на най-високите.

Стойността на M&A сделките в САЩ вече е ударила рекорден връх за първите девет месеца на 2018 г. със сделки за 99 млрд. долара спрямо 62 млрд. долара за цялата 2017 г. Ръстът в активността се вижда на няколко фронта: рекордни местни придобивания и ниво на международни сделки, невиждано от 2010 г. насам.

Една такава трансакция е закупуването на индийската компания за електронна търговия Flipkart от Walmart за 16 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:35 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още