IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иран: Цената на петрола може да падне до 40 долара, ако ОПЕК не постигне сделка

Според иранския представител за ОПЕК Хюсеин Ардебили страната няма да подкрепи предложението на Рияд заради американските санкции

12:37 | 05.12.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Трусовете в Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) продължават и в навечерието на предстоящата среща в края на тази седмица, на която се очаква нейните членове да обсъдят предложението за съкращение на производството на петрол, за да се ребалансира пазарът и да се повишат цените, които през последните седмици се понижиха под балансираните стойности на картела, пише Цветана Параскова за Oilprice.com. 

ОПЕК се нуждае от единодушен вот, за да може да одобри редуцирането на производството. Иран, един от най-големите петролни производители в организацията, но и неин най-пренебрегван представител, предупреди, че е малко вероятно да се стигне до споразумение за ограничаване на продукцията с около 1,4 млн. барела дневно, както предполагат други членове.

Подобен провал ще предизвика нов спад в петролните цени, който може да достигне 40 долара за барел, смята иранският представител в ОПЕК Хюсеин Каземпур Ардебили в интервю пред Bloomberg.

Има вероятност да не бъдат продължени договорните отношения между картела и водените от Русия негови съюзници.

Наскоро Иран изрази своето възмущение от повишаването на производството на петрол от страна на Саудитска Арабия и Русия, започнало през юни, като в същото време над ислямската република вече падаше сянката на американските санкции, които влязоха отново в сила в началото на ноември.

Петролният износ на Иран се понижи с около 1 млн. барела дневно, като все още се задържа над тази цифра, докато американските санкции подминаха осем от редовните клиенти на Техеран, позволявайки им да продължат да купуват петрол от страната до края на април 2019 г.

От началото на октомври цените на петрола се понижиха с около 30%, възраждайки страховете за свръхпредлагане, главно заради рекордно високите нива на продукция в Русия и Саудитска Арабия и продължаващия възход на шистовото гориво в САЩ.

„Съмнявам се, че при провала от последните три месеца, декларацията за сътрудничество ще бъде удължена“, сподели Ардебили, визирайки Саудитска Арабия и Русия.

„Защо да институционализираме един провал? А и той се нуждае от единодушие, за да бъде продължен“, добави той.

Иран няма да участва в никакви уговорки за съкращения на производството, докато съществуват американските санкции, притискащи нейната икономика.

Според Ардебили онези, които трябва да редуцират своето производство, трябва да са същите, които го увеличиха през последните месеци. В това число влизат саудитците, руснаците, ОАЕ и Кувейт.

Той сравни ситуацията със разбит самолет, при който вина имат двамата пилоти, но заради тях страдат всички пътници.

Дни преди срещата във Виена, Катар изненадващо обяви, че ще напусне ОПЕК от 1 януари 2019 г., тъй като измества енергийния си фокус от петрола към природния газ.

Според Ардебили Катар не е единственият участник, който е разочарован от последните решения на ОПЕК, особено от онези, които бяха взети от Саудитска Арабия и нейния т.нар. Съвместен министерски комитет за наблюдение (JMMC).

„Редица членове на ОПЕК са разочаровани от факта, че JMMC решава едностранно въпросите около производството без необходимото предварително съгласие на всички представители“, подчерта Ардебили.

Изглежда, че Саудитска Арабия и Русия са готови да продължат да управляват петролния пазар и вероятно ще се справят по един или друг начин, смята Параскова, изтъквайки, че двете страни винаги могат да заложат на неясни доводи като „стабилността на пазара“ или „декларацията за сътрудничество“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:36 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още