IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Исландия въвежда в експлоатация най-голямото съоръжение за улавяне на въглерод

Структурата ще улавя 4000 тона емисии на въглероден диоксид годишно, което се равнява на годишните емисии на едва около 250 жители в САЩ

22:45 | 08.09.21 г. 21
<p>
	<em>Снимки: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимки: Bloomberg L.P.

В арктическа Исландия, нова структура, подобна на контейнер, се издига заедно със стълбове пара в близост до геотермалната електроцентрала „Хелишайди“. Задачата на това съоръжение е да премахне някои от щетите, които емисиите на въглеродния диоксид нанасят на планетата, пише Bloomberg.

Съоръжението, наречено Orca и построено от швейцарския стартъп Climeworks AG, ще улавя въглероден диоксид от въздуха. След това исландският стартъп Carbfix ще го инжектира дълбоко в земята, превръщайки го в камък. От 16 те инсталации, които Climeworks е изградила в цяла Европа, Orca е единствената, която трайно съхранява въглероден диоксид вместо да го преработва.

Структурата ще улавя 4000 тона емисии на въглероден диоксид годишно, което го прави най-голямото съоръжение за директно улавяне от въздух в света. Но това компенсира годишните емисии на едва около 250 жители в САЩ. Капацитетът на съоръжението също е много далеч от първоначалната цел на компанията да улавя 1% от годишните глобални емисии на въглероден диоксид - повече от 300 милиона тона - до 2025 г. Сега компанията е насочена към 500 000 тона до края на десетилетието.

1 1

Climeworks все още се надява един ден да достигне целта от 300 милиона тона, „но графикът се промени, тъй като отнема повече време, отколкото първоначално очаквахме за изграждането на цяла индустрия“, споделя Ян Вюрцбахер, един от съоснователите на стартъпа.

Инвестициите в улавянето на въглерод продължават да нарастват, докато компаниите и правителствата търсят начини за овладяване на глобалното затопляне, което ангажира човешкото внимание чрез опустошителни метеорологични събития. Все пак екоактивистите твърдят, че прекаленото фокусиране върху технологиите за улавяне на въглерода може да отвлече вниманието от работата по незабавно намаляване на емисиите.

Основното предизвикателство за Climeworks е намаляването на цената на услугата. Хората, които искат да закупят въглеродни компенсации, могат да платят на компанията до 1200 долара за тон въглероден диоксид. За покупки на едро, като тези, направени от Бил Гейтс, цената е по-близо до 600 на тон.

2 2

Climeworks има за цел да намали тези разходи до200-300 долара на тон до 2030 г. и до 100-200 долара до средата на следващото десетилетие, когато дейността ѝ се развие в пълен мащаб, изтъква Вюрцбахер.

Изграждането на Orca струва от 10 до 15 милиона долара, включително строителството, разработката на съоръженията и съхранението.

Climeworks е подкрепена от група частни инвеститори, както и от швейцарската банка Zuercher Kantonalbank. По-голямата част от приходите на Climeworks идват от корпоративни клиенти, включително от Microsoft, Stripe Inc., Shopify Inc. и Swiss Re AG.

Climeworks използва технология, която филтрира самия въздух, което означава, че има ограничение за това колко евтино може да бъде услугата ѝ, тъй като процесът е много енергоемък.

3 3

Съоръжението Orca вкарва големи количества въздух посредством огромни вентилатори, като довежда въздуха в контакт с химикали, които могат избирателно да отстраняват въглерода като същевременно освобождават азот, кислород и други газове обратно в атмосферата. След това богатите на въглерод химикали се нагряват до около 100 по Целзий, за да се отдели въглеродният диоксид в чиста газообразна форма.

Carbfix смесва газа с вода и го инжектира дълбоко в базалтова скала. Разтвореният въглерод кристализира в минерал за около две години, което го съхранява за постоянно. Енергията за всички тези мерки идва от геотермалната централа „Хелишайди“.

Вюрцбахер споделя, че местоположението на следващото, по-голямо съоръжение ще бъде потвърдено след няколко месеца. Исландия остава „много привлекателно място“, добавя той, наред с Оман и Норвегия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 3 rate down comment 1
zelka007
преди 2 години
хех ... че колко струва аварийно балансиране в БГ за първите 15мин бре ... :))) ... слушам те ... ?! ... ако не вярваш на мен , питай national power , чат-пат пише тука . и кои блокове на кои централи могат да го правят ... пак те слушам ... ?! ... дип че по белият свет това е публична информация , а тука се крие като партизанин в мандра с кашкавал . газта може да пипне и цена от $1000 за хиляда кубика , теб кво те притеснява това ... ?! нали в европа нищо не се произвежда , всичко се прави в китай по руски технологии и с руски материали ... ?! ... освен това ти си заможен човек , какво я мислиш някаква си цена на токът ... ?! ... нъл такива дитирамби изпълняваш ... ?! ... виждаш ли колко струват рассияните като доставчик на енерго ресурси . гола вода и кал в ушите . по ямал са оставили всичко на един пречиствателен завод . знаели са че е за ремонт . не са го ремонтирали навреме и се е запалил . уж имали резервен вариант в новатек , ама нъцки . както винаги не сработва при тех нищо както е предвидено . като започнеш от чернобил та до тук . низ от неграмотност и безхаберие . са наясно ли си защо НЕ ТРЯБВА да се оставя НИЩО да зависи от рассияните ... ?! ако ще и без пари да го дават . толкоз за газовите ти неволи . пак ще напиша , докато не се изравнят стандартите на живот на европейските мързели и азиатските роби , все ще има недостиг на ресурси . и ресурси ще получава този , който има пари за тях . а ВЕИ ресурсите са си твоя собственост на твоята територия . не зависиш от никой . зле ли им е на уругвай , или на нова зенландия , или на мароко , или на португалците , или на норвежците ... хе , че те и албанците се справят добре ... :))) ... зърна ли му на инж5ров опинците вече , а ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 0
khao
преди 2 години
а знаеш ли защо хората едно време са започнали да горят въглища ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 0
khao
преди 2 години
пърдиме ти в устата... и с тоя коментар само се излагаш, тия цени заради Ковид шита, а не заради зелените инвестиции... той и тока е бил мега скъп когато инсталацията е правена от Едисон, е и ? 100 години по късно вече е ефтинджос ! Едно време и колата е била лукс за богатия, днес всеки *** има...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 4
vzhekoff
преди 2 години
Колкото и да пъpдитe тук, истината е проста.В момента цената на газа в ЕС е над $650 за 1000 кубика, а на ел. енергия в Германия е над 90 евра за МВч на пазара година напред. Цената в Северозападна Европа и Скандинавския полуоистров надхвърли 130 евра за МВч. Британците уж се бяха отказали от въглищата, но когато цената удари 225 лири (260 евра) за МВч си пуснаха въглищните тецове. Нещо повече, имаше случай да платят 6850 долара на МВч за 30 мин. баланс на системата. Това става, когато мaлayмници като теб биват слушани. В БГ най-доброто предстои, защото свързани към гръцкия пазар почваме да усещаме външна инфлация и ще има драма. Както казах вече - пoceрkoвци и прости *** сте.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 2 години
ти също не с много подготвен по тази тема :):) зада стане трика с гората, после трябва да е туриш в някое блато или да е заровиш надълбоко, така че един ден в далечното бъдеще да стане на въглища ... ако изгори или изгние, нищо не си направил! ... ае кажи как се копат 7500+ мил. тона дървесина годишно, зада компенсираш само въглищата !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 0
zelka007
преди 2 години
човек като те чете , и от постовете ти струи една светлина и мъдрост ... чак му се насълзяват очите ... поне хвърлих едно око на сайта на хората ... те там са си написали , един сегмент от инсталацията им е равен на 2000 дървета , и не ги замества , а ги допълва в задачата ни . колко требе да си обратен на острото драги ми жеков ... ?! вадиш фосили , изгаряш ги , и какво правиш с отделения СО2 ... ?! складираш го в дървета ... ?! ми не става . временно е . не решаваш проблемът с отстраняването дългосрочно , както си е бил дългосрочно складиран във фосилите . хората го карбонизират в подходящи скали под земята дългосрочно . правят го с ВЕИ енергия . в този случай с геотермална . в оман ще го правят със слънчева . в норвегия ще го правят с вятърна . ти като си толкова голема светулка , що не го направиш в БГ. има карстови терени , има слънце , прибирай на бала.мур.ниците по $1200 на тон ... :))) ... ама не можеш ... :))) ... можеш само да лаеш и да квалифицираш по форумите ... но и в това не си много добър , въпрки че се стараеш ... започнал си като инж5ров да ги докарваш еднакви и едноредови мислите си ... :))) ... още малко практика в оглаждането на гънките и ще започнеш да му виждаш при следващата обиколка на пистата галошите ... давай , можеш ... :))) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 5
vzhekoff
преди 2 години
Двамата пocepkовци Пръдлеф и зелю пак са се изходили неподготвени. Прости ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 1
bgMan
преди 2 години
Подобни идеи дори не могат да забавят неизбежното. Трябва да се намери начин за превръщане или производство на нещо икономически изгодно от този въглерод.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 2 години
"Един хектар гора в слънчев ден поглъща 200 кг СО2. За една година това са средно 40 тона. Тези юнаци можеше просто да засадят 100 хектара гора - за сравнение - 100хектара са 1 кв. км." - ти наистина не разбираш. СО2 фиксиран в дървеината след известновреме се освобождава чрез гниене или горене. В случаят се говори за трайно сързване. Наистина направеното е капка в океана и прекалено скъпо, но нека да опитват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
bgMan
преди 2 години
Май не схващате какво става: "...Хората, които искат да закупят въглеродни компенсации, могат да платят на компанията до 1200 долара за тон въглероден диоксид. За покупки на едро, като тези, направени от Бил Гейтс, цената е по-близо до 600 на тон." -- Когато построят повече такива съоръжения ще ни задължат да им плащаме ако не искаме да се разделим с въглеродната икономика. Отделно всички автомобили продавани в ЕС от 2019г. имат чипове, които да измерват, записват и докладват на всяка преброителна станция или камера по пътя колко километра е изминал автомобилът, как е каран и колко емисии е отделил. Към 2025-та година ще започнат допълнително данъчно облагане на всеки жител според отделените емисии при пътуването му дори и с личният автомобил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още