IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

К. Лагард: Потушаването на търговското напрежение трябва да е приоритет за Г-20

Необходимо е и да се работи за модернизиране на международната система за търговия, подчерта ръководителят на Международния валутен фонд

15:30 | 09.06.19 г.
<p>
	Кристин Лагард.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Кристин Лагард. Снимка: Ройтерс

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард призова днес най-големите икономики от Г-20 да превърнат намаляването на напрежението в търговията в свой приоритет, за да намалят рисковете за глобалния растеж, предаде Ройтерс. 

„Срещнахме се в момент, когато световната икономика показва предварителни признаци за стабилизиране и засилване на растежа. Това са добри новини, но пътят, който ни очаква, продължава да е изпълнен с несигурност и рискове“, каза Лагард след срещата на финансовите министри и управителите на централните банки от Г-20 в японския град Фукуока.

По нейните думи, за да бъдат смекчени тези рискове, главният приоритет трябва да е уреждането на сегашните търговски напрежения, включително премахването на съществуващите мита и избягването на нови, каза Лагард.

„Необходимо е и да се работи за модернизиране на международната система за търговия“, добави тя.

В приетата на срещата декларация се говори за необходимостта от ускоряване на работата за създаването на по-ефикасна система за облагане на големите цифрови компании, предаде ТАСС.

Целта е през 2020 г. да е изработен специален документ по този въпрос. Най-активни привърженици на въвеждането на т.нар. цифров данък са Франция и Великобритания. Те искат многонационалните дигитални корпорации като Amazon, Apple, Facebook и Google да плащат данъци в зависимост от това в кои страни получават основните си печалби, а не на чия територия са разположени централите им.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още