IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как би изглеждал мечтаният свят на Грета Тунберг?

Световните лидери могат да предприемат стъпки, за да ускорят прехода от изкопаеми горива към възобновяеми енергийни източници

22:35 | 03.10.19 г. 31
<p>
	Грета Тунберг. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Грета Тунберг. Снимка: Ройтерс

Шестнадесетгодишно момиче от Швеция Грета Тунберг успя да привлече вниманието на света върху себе си през изминалата седмица, когато взе участие в срещата на върха на ООН в Ню Йорк относно климата. Тя изиска от световните лидери да предприемат незабавни действия срещу нарастващата заплаха от катастрофалните климатични промени. Борбеният дух на Грета успя да я телепортира от седмичните протести в нейното училище в Швеция до мащабната глобална демонстрация за климата през септември, която събра между 4 и 6 милиона души, пише Цветана Параскова за Oilprice.

Имаше различни реакции след речта на Тунберг по време на срещата на върха на ООН, на която тя обвиняви световните лидери, че умишлено игнорират ужасяващите научни доклади, подкрепящи заключението, че трябва незабавно да се предприемат действия, за да се предотврати повишаването на глобалните температури над 1,5 градуса по Целзий. 

"Ние сме в началото на масово изчезване и всичко, за което можете да говорите, са парите и приказките за вечен икономически растеж", разкритикува Тунберг действията на световните лидери, прибавяйки: "Как смеете!".

Мнозина отправиха критики към Тунберг, определяйки я като дете, което няма образованието или опита, за да прави подобни изявления пред някои от най-силните лидери в света, осъждайки системата, на която се основава нашата глобална икономика.

И така, идеалният свят на Грета Тунберг в този, в който лидерите биха изоставили незабавно всичко, биха слушали, биха чели най-актуалните научни доклади и биха предприели незабавни действия за постигане на бърза промяна в начина, по който управляваме нашия свят.

Междуправителственият комитет за изменението на климата (IPCC) публикува обширен доклад в края на миналата година, който обобщава текущото количество на световните емисии на парникови газове и предвижда какво би станало ако страните се придържат към ограниченията си относно емисиите, заложени в Парижкото споразумение.

Резултатите са ужасяващи. Дори ако страните, включени в Парижкото споразумение, се придържат към своите обещания да намалят въглеродните емисии, най-вероятно пак ще бъде прекрачена границата от 1,5 градуса по Целзий, което ще има катастрофални последици за околната среда и всички онези от нас, които живеят в този свят. „Предизвикателствата пред прехода, както и идентифицираните компромиси, могат да бъдат намалени, ако емисиите в световен мащаб значително бъдат свити преди 2030 г“, се посочва в доклада.

Изкопаемите горива и енергийният сектор като цяло са най-големият фактор за огромното количество емисии на парникови газове в САЩ и по света. Селскостопанският сектор също е основен замърсител, особено по отношение на метана, газ, многократно по-опасен за озоновия слой от въглеродния диоксид. В същото време въглеродният диоксид остава в атмосферата за повече от 100 години, предизвиквайки парников ефект.

Има ли по-невъзобновяеми ресурси от петрола, въглищата и природния газ? Климатичните промени настрана, тук говорим за намиране на жизненоважни ресурси, които да подсигурят световната енергетика, когато ограничените количества изкопаеми горива привършват. Защо това не стане сега?

Цената на възобновяемите енергийни източници се е понижила значително и за първи път в индустриализираната история тя се е превърнала в икономически изгоден алтернативен и чист вариант на изкопаемите ресурси. Вятърът и слънчевата енергия станаха по-евтини от въглищата в две трети от страните по света. Освен това, тъй като тук говорим за мечтания свят на Грета Тунберг, ако световните политически и индустриални лидери действително поемат инициативата да се освободят от изкопаемите горива и да наложат въглеродните данъци, възобновяемите енергийни източници ще станат икономически най-изгодният избор.

Регистрирани са невероятни постижения и в индустрията за съхранение на енергия, която би могла да се справи с най-големия недостатък на слънчевата енергия и вятъра - факта, че те са променливи. Чрез отклоняване на инвестициите към индустрията за съхранение на енергия (както вече направи Китай), би било възможно да се поддържа равномерен поток от енергия през мрежата денонощно, при спокойни или бурни метеорологични условия.

Въпреки всички проблеми с ядрената енергия и управлението на ядрените отпадъци, тя си остава изключително мощен източник на енергия, който е напълно лишен от въглеродни емисии. Чрез диверсификацията от изкопаемите горива ще може да бъдат отделени още средства за подобряване на безопасността на ядрените централи и управлението на отработеното гориво.

Да, светът работи на изкопаеми горива. Не, това не може да се промени за една нощ. Да, много влиятелни хора биха загубили много пари от глобалното спиране на кранчето на петрола. Но световните лидери могат да предприемат стъпки, за да ускорят прехода от изкопаеми горива към възобновяеми енергийни източници.

По-горещият свят е свят, в който храната и водата стават все по-оскъдни, където катастрофалните природни бедствия стават все по-чести, където биологичното разнообразие е унищожено и където третата световна война не е въпрос на това дали ще се случи, а колко скоро. Грета Тунберг може да няма отговорите, но не греши, когато казва, че нещо трябва да се промени - сега.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

29
rate up comment 3 rate down comment 0
khao
преди 4 години
бъди сериозен, ти рядко ползваш факти и цифри, говориш предимно с .. епитети. могъщия доналд, великия джудж и т н.т.тоя начин на говорене се ползва точно когато нямаш аргументи и факти зад гърба си. копираш ДоналдЪт, даже свой стил нямаш!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 0 rate down comment 4
Императорът
преди 4 години
Кое е болестно маниакалство - че говоря с факти и цифри ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 5 rate down comment 3
Бидонойл
преди 4 години
При Грета нещата са ясни. А обяснението за твоите болестно-маниакални коментари какво е?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 3
Бидонойл
преди 4 години
Нека да позная, всяко мнение което изисква поне минимален мисловен процес ти се струва глупаво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 13 rate down comment 9
Императорът
преди 4 години
А мечтаният свят на грета е светът в който идиoтите командват нормалните хора, всевъзможни изверги препоръчват да почнем да ядем БЕБЕТА:https://***.lentata.com/page_15495.htmlТова е свят, в който аз не искам да живея. Грета има обсесивно-компулсивно разстройство, което в комбинация с Аспергер - означава, че е луда по цялата тимберица !!! Срам и позор за тия, дето експлоатират едно дете, което би трябвало да е в специализирано заведение, лекувано със силни лекарства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 14 rate down comment 5
Императорът
преди 4 години
Какви са тия "ужасяващи научни доклади"? Как точно 1.5 градуса ще донесат едва ли не планетарна гибел? Колко пъти да повтаряме само за последните 100-150 години - или за последните 2500 години какви по-големи климатически промени е имало - БЕЗ ЧОВЕШКА ИНДУСТРИЯ? - Елинистическата епоха. Рязко затопляне. Традиционна носия на маслинари и римляни - хитончета и сандалки - дори при набезите на последните към Северна Европа. Покачване на океанското ниво с 2+ метра, останките на много крайбрежни градове и досега са под морето по цялото Средиземноморие. - 10 век. Рязко застудяване. Зелената земя (Гренландия) - изнасяла дотогава цели кораби житце за Европа, само за няколко години е завладяна от ледници и изоставена за векове. Английските лозя измръзват завинаги и британците измислят като заместител на винцето гнъсният сайдер.- 30-те години на 20 век. Скоростно рязко затопляне. За пръв път учени говорят за глобално затопляне и как земята ще загине. Втората световна отклонява вниманието от подобни небивалици.- 40-те години - краят им. Рязко застудяване. Сурови зими с обилни снеговалежи. 57-а - два метра сняг в България - налага се дори министрите да излязат от министерският съвет и да хванат лопатите. То продължава до края на 70-те - затова помним сурови зими с ного сняг от детството си.- Сега пак затопляне, но колко? От 1850-а - от когато има що-годе редовни замервания в достатъчно точки по света - температурите са се увеличили с 1.5 градуса - ако не броим горепосочените краткосрочни отклонения.Та питам пак - кои са тия "учени" - дето казват: гибел? Що грета не ги изброи, защо те не пъкнат с имената си? Напротив - наскоро ПЕТСТОТИН видни учени с имената и лицата си застанаха под декларация, че в наблюдаваните мижави промени няма нищо катастрофическо... а океанското ниво се повишава с по ТРИ МИЛИМЕТРА на година - не със метри или дори сантиметри.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 7 rate down comment 13
Вся власть Советам!
преди 4 години
По изключение си прав. Най-вредният фактор не е бедността а комунизмът. Вероятно имаш ясен спомен за пушещите комини, пестецидите сипещи се безконтролно и пълното информационно затъмнение. И нито една пречиствателна станция за отпадни води построена за 45 години комунизъм. Нито една!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 1
forexar
преди 4 години
Г.Т. ? .. Аман !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 12 rate down comment 11
Mavi Goz
преди 4 години
Най-вредния фактор за околната среда е бедността. Бедните не се интересуват от екологични проблеми, единственото за което ги е грижа е как да нахранят себе си и семействата си. Затова палят и изсичат тропическите гори, горят въглища и т.н. А шансът за справяне с бедността е индустриализацията - срещу която "зелените" се борят.Хааахаха... Това е най-тъ пия коментар, написан с брутална вътрешна убеденост, който съм чел тука... ! При това е събрал (за 6 часа) 18 одобрения!!!Боже, прибери си версиите, Боже!!! И пишман-инвесторите, баш писатели, гиби... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 12 rate down comment 2
Бидонойл
преди 4 години
Принципно си прав, обаче незамърсяващите индустрии оскъпяват крайния продукт, а това за бедните държави е сериозен проблем, който спира икономическото им развитие. Тук е нужно да се направят някои компромиси в името на по-малкото зло. Но за жалост, голямото мнозинство от "зелените" не са склонни на компромиси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още