IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай понижи дипломатическите си отношения с Литва заради Тайван

Пекин ще бъде представляван във Вилнюс само от шарже д'афер една степен под посланик

16:10 | 21.11.21 г.
<p>
	<em>Снимка: EPA/БГНЕС</em></p>

Снимка: EPA/БГНЕС

Китай понижи дипломатическите си отношения с Литва в неделя, като изрази силното си недоволство от балтийската страна, след като Тайван отвори фактическо посолство там, предава Ройтерс. Така страната ескалира спор, който намира отзвук и във Вашингтон.

Китай смята самоуправляващия се Тайван за своя територия без право на атрибути на държава и засилва натиска си върху страните да понижават или прекъсват отношенията си с острова, дори те да се неофициални.

Литва изрази съжаление от хода на Китай, но защити правото си да разширява сътрудничеството с Тайван при спазване на политиката на Пекин „Един Китай" и заяви, че външният ѝ министър ще замине за Вашингтон, за да обсъди търговски и инвестиционни проекти.

В същото време Тайван съобщи, че два китайски бомбардировача H-6 са прелетели в южната част на острова в неделя в рамките на обичайна практика, която Тайпе смята за военен тормоз, целящ да окаже натиск върху правителството.

Пекин вече изрази гнева си това лято от Литва, която има официални отношения с Китай, но не и с Тайван, след като страната позволи на острова да отвори офис, използвайки името Тайван. Китай извика посланика си през август.

Други тайвански офиси в Европа и САЩ използват името на град Тайпе, като избягват позоваване на самия остров. Но Тайванското представителство в Литва в крайна сметка отвори врати в четвъртък.

Китайското външно министерство съобщи, че Литва е игнорирала „официалната позиция“ на Китай и основните норми на международните отношения.

Пекин допълни, че дипломатическите отношения ще бъдат понижени до ниво шарже д’афер, което е една степен под посланик.

Ходът „подкопава суверенитета на Китай и териториалната цялост и се намества грубо във вътрешните работи на Китай“, създавайки „лош прецедент в международен план“, се казва в съобщението.

„Призоваваме литовската страна да поправи грешките незабавно и да не подценява твърдата решителност на китайския народ да защити националния суверенитет и териториална цялост“, съобщи китайското външно министерство.

Каквото и да прави, Тайван не може да промени факта, че е част от Китай, се казва още в съобщението.

Литовският премиер Ингрида Шимоните заяви в неделя, че отварянето на представителство, което няма официален дипломатически статут, не трябва да е изненада за никого.

„Програмата на нашето правителство казва, че Литва иска по-интензивни икономически, културни и научни отношения с Тайван. Искам да подчертая, че тази стъпка не означава конфликт или разногласие с политиката „Един Китай“, каза тя.

Премиерът на Полша, която е съседна страна на Литва и е част от ЕС, заяви в неделя, че подкрепя позицията на Вилнюс.

Вашингтон отхвърля опитите други страни да се месят в отношенията на Литва с Тайван, каза американският помощник-държавен секретар Узра Зея на пресконференция във Вилнюс в петък.

Литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис ще замине за Вашингтон във вторник, където очаква да обсъди отварянето на американския пазар за литовски стоки и развиването на общи инвестиционни проекти, съобщи министерството в комюнике в неделя.

Ландсбергис ще се срещне с американския помощник-държавен секретар за икономическия растеж, енергетиката и околната среда Хосе Фернандес, „за да обсъдят възможности за разширяване и задълбочаване на икономическите връзки от взаимна полза“, се казва в съобщението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още