IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кой е най-бързо развиващият се енергиен сектор през 2019 г.?

Индия се превръща в най-бързо развиващия се енергиен пазар в глобален план през тази година

17:00 | 08.12.19 г. 20
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

През тази година определено има ясни победители и губещи по отношение на глобалния енергиен сектор, като петролът и въглищата със сигурност не се усмихват в момента, пише Анес Алик за Oilprice.

През последните три години светът отбелязва сравнително висок ръст на въглеводородите, както това важи и за производството на енергия от възобновяеми източници. Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) разходите за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) продължават да надвишават тези за изкопаеми горива, като Индия се превръща в най-бързо развиващия се енергиен пазар в глобален план.

ООН прогнозира, че световното население ще нарасне от 7,6 млрд. души на 9,8 млрд. до 2050 г. В съчетание с бързата урбанизация този процес ще продължи да стимулира търсенето на енергия.

Глобалното търсене на електроенергия нараства с около два пъти по-бърз темп от общото потребление на енергия и може да се увеличи с над 50% до 2040 г., като търсенето на енергия в същото време нарасне с 25 на сто.

В същото време предизвикателството за посрещане на по-голямата нужда от енергия и свиване на вредните емисии поставя множество въпросителни пред правителствата. Глобалните концентрации на въглероден диоксид в атмосферата се повишиха с 1,4 на сто през 2017 г., регистрирайки най-голямото подобно покачване в историята.

Oilprice класира трите енергийни сектора, които отчита най-сериозен ръст в производството през 2019 г.

1. Възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).

През последните няколко години секторът на възобновяема енергия е на стероиди и вероятно тази тенденция ще се запази.

Според доклада на МАЕ за 2019 г., възобновяемата енергия превзема света по безпрецедентен начин. Според Асоциацията на соларната енергийна индустрия (АСЕИ) САЩ са инсталирали 4,8 гигавата соларни мощности през първата половина на 2019 г., което представлява увеличение с 2,1% на годишна база.

1 1

Около 38%  от новата възобновяема енергия идва именно от фотоволтаични проекти, което я поставя на второ място по развитие като отделен енергиен ресурс в САЩ след природния газ.

В световен мащаб се очаква, фотоволтаичните инсталации да достигнат нов връх от 114,5 гигавата, което е увеличение на годишна база с 17,5 на сто.

2 2

От друга страна вятърната енергия осигурява 0,3%  от енергийните нужди на света. Независимо от това, секторът се намира в средата на невероятен растеж, като МАЕ прогнозира, че офшорната вятърна енергия ще се превърне в индустрия на стойност 1 трилион долара до 2040 г.

След кратко забавяне през 2018 г., вятърната енергия отново ускори своя растеж през 2019 г.

3 3

Американската асоциация за вятърна енергия (ААВЕ) посочва, че през третото тримесечие са завършени вятърни паркове с капацитет от 1927 мегавата, което води до обща инсталирана мощност до 100 гигавата за САЩ. Общият брой инсталирани вятърни мощности е на път да нарасне с близо 8% на годишна база.

Като цяло бъдещето на възобновяема енергия в глобален мащаб изглежда наистина светло, като МАЕ прогнозира, че секторът ще нарасне с 50% между 2019 и 2024 г. и ще достигне 3 700 гигавата мощности. Възобновяемата енергия е доставила 8,5% от световните енергийни нужди през 2017 г., но тази цифра може да достигне близо 30% до 2040 г.

2. Природният газ.

Търсенето на природен газ нарасна с невероятните 4,6% през 2018 г. когато са били доставени 314 милиона тона „синьо гориво“, а тенденцията на растеж продължава и през текущата година, обусловена от мащабното дистанциране спрямо въглищата, добрия икономически растеж и други икономически фактори.

Сега природният газ представлява 45% от увеличението на потреблението на енергия през последното десетилетие.

Очаква се търсенето на природен газ да се забави, като МАЕ казва, че търсенето ще нарасне средно с 2% през 2019 г. и средно с 1,6 на сто годишно през следващите пет години, главно поради по-слабото потребление в Китай, което се очаква да нараства едва с 8% годишно до 2024 г., след като през 2018 г. скочи с 18,1 на сто.

4 4

МАЕ очаква потреблението на природен газ да нарасне с 40% до близо 200 квадрилиона британски термални единици до 2050 г.

Природният газ може да играе ключова роля за намаляване на емисиите на парникови газове. Бързото приемане на природния газ е причина за постоянния спад на производството на енергия от въглища в много страни по света, включително и в САЩ.

3. Ядрената енергия.

Ядрената енергия продължава да подпомага все по усилено борбата на страните за редуциране на количествата вредни емисии и преминаване към чиста енергия. В глобален план ядрените мощности достигат генерират 2563 тераватчаса чрез 449 реактора през 2019 г., като са били добавени цели 9 блока, а 7 са били изведени от експлоатация.

Общо 55 реактора са в процес на изграждане, като 5 от тях вече се строят. Секторът преживява силен растеж, като повече от 20 нови реактора са планирани да бъдат свързани към глобалната мрежа преди края на 2020 г.

Ядрената енергия доставя около 10% от световната електроенергия и е вторият най-голям източник на енергия с ниско съдържание на въглерод.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 4 години
представиш, че земята е кръгла, ако нямаше снимки от космоса!---не е нужно са си го представяш, още преди повече от 2000 години е доказано че е кръгла от древните гърци.... а за добата го остави, мозъка му е замръзнал още на 10 нов 89та :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 6
Sokratus
преди 4 години
Бъдещето не можеш да си го представиш, както и нямаше да можеш да си представиш, че земята е кръгла, ако нямаше снимки от космоса!Иначе в този тъмен час в студена Дания - 90% от тока идва от вятър!Нищо лично просто числа!Много е трудно да разберете факта, как точно ще стане прехода от въглеводороди към ВЕИ.Много е трудно да си представите, че първо през лятото през деня няма се ползват ТЕЦ! После ще стане през пролет- есен, като ще се започне и да се ползва ВЕИ в някои от тъмните часове. След като се научим на това и технологиите поевтинеят за съхранение на енергия, ще почне да се мисли за целодневно ползване на ВЕИ през лято, пролет и есен и в някои дни на зимата. И така бавно и постепенно в рамките на 20 години всичко ще си дойде на мястото!А дотогава ще си ползваме ТЕЦ-овете, които сме изплатили, като ограничаваме тяхното ползване!И в крайна сметка от година на година ще намаляваме изхвърлянето на СО2, по най-евтиният начин.Спецално за членовете на клуб Земята е плоска
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 5
doba
преди 4 години
Бъдещето си е Бъдеще, без да го подценявам.А ето го и Настоящето:http://eso.bg/?did=3250% от тока в БГ е от въглища/в момента.Нищо лично, само статистика.Според нея само 4% в момента се правят от перките, волтаиците ги няма/облачно е.Само че климатика/компютъра/лампата не иска 4% мощност, без 100% не работи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 3
Local_Person
преди 4 години
Бъдещето е на Соларните, Вятърните, ВЕЦ и АЕЦ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 8
fon
преди 4 години
И в ЕС въглищата бяха "царя" доскоро, но вече дори модерните ВЕИ ги бият. От въглища се прави под 20% ток, а от вятър, слънце и биомаса над 20%. Пък ние сме в ЕС, а не в Индия.дали е вярно 0.3% от вятър? Има 3 начина да изопачиш дори вярна статистика по въпроса:1.Не споменаваш година, а ВЕИ се развиват много бързо2.Говориш за "енергия" като ставяш, читателя да си мисли за електроенергия3.Сравняваш реално производен ток от ВЕИ с калоричност на енергоносителя, а не с произведен ток от нефт или газ. Но една кола ползва към 25% от енергията в бензина, пък електромобил над 95%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 8 rate down comment 12
Стоян Петров
преди 4 години
Някой беше писал, че Кока-кола му е дала някакъв процент(3 или 5 не помня точно) дивидент и 14% от капитализация. Пресметнете вашите газови компании донесоха ли ви толкова, колкото лимонадената фабрика? PS Моля Императора да не ми цитира повишаването на цената на акциите на Газпром. Сегашната цена е колкото тази преди десет години в рубли, при условие че рублата е два пъти по-евтина. Помпане е изкуствено, защото компанията обещава да разпределя 50% от печалбата като дивидент. Не казва обаче, че през тази година печалбата и ще падне с между 10 и 15 %, а за следващата поне аз очаквам 30 процентен спад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 14
Solar Power
преди 4 години
Aми аз съм инвестирал в няколко газпором, алтагаз и други които ще ти ги спестя. Алтагаз дори плащат дивидент месечно :).Това не ми пречи обаче да инвестирам и в соларни панели и да съм независим. Искам да кажа,че изобщо не съм като дядо ти вович който е лапнал путин или като други които са лапнали тръмп.... :)Имам ли изгода не ме интересува кой е честно казано :)Ако управниците работеха по същия начин ако има изгода за България .... щяхме да сме дръпнали много напред....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 23 rate down comment 14
Императорът
преди 4 години
Колкото и да се мъчите да замажете нещата - статистиката е убийствена - ГАЗЧИЦАТА е тази, в която светът инвестира !!! Има не само най-голям процентен ръст - растежът в абсолютни стойности е ногократно по-голям от ръстът при жалките ВЕИ - защото прави този ръст от ного по-голяма база. Вярно ли е това, че вятърът давал само 0.3% от енергията на света? Да не е грешка?Както и да е - ръстовете на ВЕИ са - дето се вика - в рамките на статистическата грешка - и с тоя темп ще станат основен енергиен източник, ама само в някоя паралелна реалност - защото в нашата - и след 10 000 години няма да !!! Техният ръст не може да покрие дори забележима част от общият ръст в потреблението на енергия. Инвесторът - ного полезна статия - който инвеститор чете - трябва утре яко да инвестира в газчица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 14
Solar Power
преди 4 години
И България може но не иска заради такива като теб които винаги искат да целуват д у п е т а ... било то на путин или тръмп или ердоган без никакво значение :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 2
Hahoto
преди 4 години
Благодаря, утре ще ги погледна внимателно и ще пиша! Днес се топля с червено винце и се чуваме с колеги от тук от там! Лети времето! Жив и здрав- Наздраве и на теб Зелка! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още