IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кокаинът се завръща. И за това са виновни технологиите

Новият ръст в употребата на кокаин се подхранва от все по-нарастващо снабдяване и удобството на технологиите

20:03 | 28.06.19 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

„Юбъризация“ на търговията с кокаин? Това не е шега. Актуални доклади за употребата на наркотика от ООН и Европейския съюз показват, че пазарът на кокаин нараства драстично и технологичният напредък има много общо, посочва Bloomberg в свой материал.

Опиоидната епидемия до голяма степен остава феномен в САЩ, разпалвана от широката достъпност на медицински опиати и лошия законодателен отговор. В Европа употребата на опиоиди постоянно намалява благодарение на прагматични политики, които се борят със стигмата около използването на медикаменти и терапии срещу стреса, вместо да я подсилват.

Но за разлика от опиоидите, употребата на кокаин бележи ръст и на двата основни пазара – Северна Америка и Европа, посочват от Службата на ООН за наркотиците и престъпността.

Новият ръст в употребата на кокаин се подхранва от все по-нарастващо снабдяване. Според ООН предполагаемото производство в глобален мащаб на наркотика е достигнало абсолютен рекорд от 1976 тона през 2017 г. - последната година, за която има достъпни данни. Това е над два пъти повече от размера на производство пред 2013 г. и с 25% повече от този през 2016 г.

Основната причина е, че производството в Колумбия – най-големия производител на кока, е нараснало повече от три пъти в периода между 2013 г. и 2017 г. Това на свой ред се дължи отчасти на по-малкия брой операции срещу производители, както и на процеса по помиряване на колумбийските бунтовници от ФАРК и силите на реда. В някои отдалечени части на страната, където законните култури не са икономически изгодни, крайнолевите бунтовници са изместени от организации с търговски, а не с идеологически мотиви. кокаин кокаин

По данни на Европейския мониторингов център на наркотиците и наркотичните зависимости кокаинът, който в момента се продава на дребно в Европа, е един от най-чистите от десетилетие насам. Това означава, че има много от него и няма нужда да се добавят примеси. В същото време цените на едро падат, по-драстично в Европа, където те традиционно са по-високи заради чисто географски причини, но същата тенденция се наблюдава и в САЩ.

Цените на дребно също намаляват леко през последните години, независимо от високата чистота на наркотика. Това е така, защото пазарът вече е различен.

Опровергавайки широкоразпространеното схващане, че младите хора днес са отдадени на по-здравословен начин на живот, хората на възраст между 18 и 25 години са най-големите потребители на кокаин и на двата пазара. Една от причините за това би могла да бъде тази, че самият пазар на наркотика е станал все по-технологично ориентиран, а не толкова монополизиран от престъпници – това е един модерен, предприемачески и конкурентен пазар.

В доклада на европейската агенция за 2019 г. се посочва, че пазарът става все по-фрагментиран, разхлабен откъм контрол, и с все по-хоризонтална структура. Също така на него успяват да навлизат по-малки групи, използвайки набор от нови технологии като криптиране, пазари в Дълбокия интернет, социални мрежи и криптовалути.

Разбира се, в Дълбоката мрежа и чрез други технолгично ориентирани операции се продават различни видове наркотици, но кокаинът е с особено добро пазарно представяне в съвременната система за дистрибуция. Той се употребява от много добре позиционирани в обществото хора, които обикновено го поръчват по същия начин като пицата например. Точно тук се появяват кол-центровете и кокаиновите таксита. кокаин- кокаин-

Другото преимущество на кокаина по отношение на изграждане на съвременна пазарна инфраструктура е високата цена за грам и голямата разлика между цените на едро и дребно. Брутният марж на печалбата при търговците на кокаин на дребно достига средно над 40 долара на грам през 2017 г. За сравнение при дилърите на хероин той е 25 долара. И част от тази печалба отива за изграждането на изкусна търговска инфраструктура.

Ръстът в употребата на кокаин по свой начин е също толкова притеснителна тенденция, колкото и опиоидната епидемия в САЩ, макар че не отнема живота на толкова много хора. Поне в Европа броят на хората, които търсят лечение на зависимостта си от кокаин, нараства с 35% от 2014 г. насам. Също така употребата му е причина за труден за изчисляване брой смъртни случаи вследствие на сърдечносъдови болести. Достъпността на кокаина в комбинация с технологично напредналия пазар са опасни, особено за младите хора.

Държавите, които оформят най-големите пазари за наркотика, трябва да направят повече за справянето с ръста в производството в Латинска Америка – може би като предлагат на фермерите повече, за да преминат към отглеждане на законни култури, отколкото колумбийското правителство може. В същото време в Европа и САЩ може да се направи повече по отношение на технологични методи, чрез които потребителите на наркотика да бъдат отказвани от него. Едно от предложенията в европейския доклад е използването на виртуална реалност за справяне с нуждата от употреба на наркотици. „Войната срещу наркотиците“ от последните четири десетилетия се оказа до голяма степен неуспешна, но това означава просто, че трябват по-добри и по-хитри начини за справяне със завръщането на кокаина на пазара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 4 години
Абе легализирайте го - кат се легализира ганджата да не свърши света ? Пууууу , аман от мухлясали кратуни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 2
Grosss
преди 4 години
Преди години имаше статия тук в която се твърдеше ,че ако не били наркотиците и търговията с тях кризата в САЩ от 2008 г щяла да бъде многопо-болезнена,даже били включени в БВП.Така ,че за каква борба става дума,пунта мара е цялата работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още