IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коронавирусът направи „лоша услуга“ на демокрацията

Много автократични лидери по света имат шанса да се възползват от създалото се положение на необходимост от ограничаване на правата на човека

16:40 | 29.03.20 г. 5
<p>
	Премиерът на Унгария Виктор Орбан (вляво) и президентът на Русия Владимир Путин (вдясно).<em> Снимка: Bloomberg</em></p>

Премиерът на Унгария Виктор Орбан (вляво) и президентът на Русия Владимир Путин (вдясно). Снимка: Bloomberg

Тъй като голяма част от света е затворена, коронавирусната пандемия се превърна в повод за ограничаването на личностните свободи навсякъде. На повечето места тя се използва и като извинение за отслабването на демократичните институции и налагането на авторитарен подход, който може да продължи и след като настоящата здравна криза отмине, пише The Wall Street Journal.

По-рано този месец в Русия президентът Владимир Путин прокара през парламента премахване на лимитите за периода, в който той може да остане на власт. Това се случи във времена, в които страхът от коронавируса завладя обществото, правейки невъзможни протестите срещу конституционните промени.

В Боливия временното и неназначено чрез избори правителството отложи президентските избори, насрочени за май. В Унгария премиерът Виктор Орбан се придвижи напред законодателството, което ще му позволи да управлява с укази и да се преследват хората, разпространяващи “лъжи”. 

В Израел партията на премиера Бенямин Нетаняху използва кризата около коронавируса тази седмица, за да спре опозицията, която спечели мнозинство на изборите през март, от поемането на контрол върху процесите в парламента. Отделно решение на израелското правителство да преустанови временно дейността на съдилищата също попречи на корупционния процес срещу Нетаняху, който трябваше да започне на 17 март.

“За политиците по света с авторитарно мислене коронавирусната криза се превърна в дар”, заяви Кати Пири, представител на Дания в Европейския парламент, родом от Унгария.

“Тези хора никога не оставят добра криза пропиляна”, заяви още тя. Според нея, имайки се предвид тревожността на  обществата в много поляризираните страни, в момента всичко е възможно.

Разпространението на коронавирусната пандемия, което само през последните 2 седмици уби хиляди хора в Европа и САЩ, вече доведе до безпрецедентни рестрикции на фундаменталните свободи в голяма част от Западния свят.

Следвайки китайския подход за овладяване на заразата чрез преустановяване на обществения живот, Италия и други европейски държави, както и някои местни правителства в САЩ, забраниха на гражданите да излизат от домовете си, освен когато това не касае базови нужди.

Проблемът, разбира се, е, че коронавирусната пандемия избухна в света във времена, в които демокрацията вече беше подложена на атаки - както заради възхода на авторитарните лидери от Филипините през Турция до Бразилия, така и заради китайските усилия страната да се представи като алтернативен модел на западния либерален ред.

Цялата статия може да прочетете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:47 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 2
Valentin13
преди 3 години
не бе тъ пако, говоря за генерал Патън, пак не си разбрал, и даваш мнение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 4
khao
преди 3 години
простично е за просстата ти военна тиква, реалния живот е доста по сложен! :):) удобно забравяш, немците колко грешни хода са направили заради едноличните решения на гитлер с които генералите му не са били съгласни !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 3
michaelis23
преди 3 години
"Демокрацията" да е мислила по-раничко като пусне тая дебелокожа лъжа изхода какъв ше е за нея .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 4
Valentin13
преди 3 години
простичко е обяснението за това - има война, на война трябва да има един главнокомандуващ и другите да се подчинят. ако някой не вярва, нека прочете главоболията в съюзническите сили през WWII и ще разбере, че "много баби - хилаво бебе".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
Whitestar
преди 3 години
Повече афиширан гьонсуратлък, сюрреализъм и коминтерновски методи срещу личността, от страна на европолиците вече няма да учудят обикновения гражданин! За жалост подчертана невменяемост от тази посока, в съчетание с бясно раздигане на дюшеци е вече нещо нормално за слисаните хора!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още