IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мадуро е обречен? Така казваха и за Асад

Макар шансовете Мадуро да бъде отстранен да остават високи, то паралелът с Асад и Сирия си заслужава да разгледан като поучително предупреждение

08:21 | 13.02.19 г. 13
Автор - снимка
Създател
<p>
	Дали съдбата на Николас Мадуро ще е като тази на Башар Асад? <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Дали съдбата на Николас Мадуро ще е като тази на Башар Асад? Снимка: Ройтерс

Стотици хиляди от жителите на страната му излязоха по улиците с искане той да напусне редиците на властта, правителства от всички краища на света също призоваха за неговото оттегляне. Съседните държави приеха емигрантите, създали нова бежанска криза в региона. Петролният сектор бе ограничен от ембарго, а социализмът в страната бе осмян.

„Този режим е еквивалентът на ходещ мъртвец“, заяви високопоставен американски държавен представител пред Конгреса в САЩ.

Каква ще е Венецуела през 2019 г.? Не и като Сирия през 2011 г., когато трябваше много да се потрудите, за да откриете анализатор или западен представител, който да вярва, че президентът Башар Асад може да оцелее комбинираната атака на вътрешен бунт и международен бойкот, посочва Bloomberg в свой материал. Въпреки че САЩ признаха сирийската опозиция като законен представител на страната, то режимът на Асад остана и сега е по-силен от всякога.

Преди осем години малцина биха могли да го предвидят.

Израелският министър на отбраната Ехуд Барак заяви тогава, че сирийският президент може да издържи „много седмици, но не става въпрос за месеци или години“.

Това обобщава и общоприетото днес мнение за президента Николас Мадуро. Той беше преизбран миналата година, но в рамките на един нечестен изборен процес, където почти никой не посмя да му се опълчи. През последния месец на сцената се появи Хуан Гуайдо, зад когото застана Западният свят, подкрепяйки го като законния лидер на страната.

И макар шансовете Мадуро да бъде отстранен да остават високи, то паралелът с Асад и Сирия си заслужава да разгледан като поучително предупреждение.

А съответствията между двамата са поразителни, включително и начинът, по който Сирийската революция от 2011 г. и опозиционното недоволство срещу Маудро от последните седмици пасват на някои по-значителни исторически тенденции.

В Сирия авторитарният режим на Асад беше оспорен само седмици след принудителното отстраняване на двама дългогодишни арабски диктатори, съборени от улични протести - Зин ал-Абидин бен Али в Тунис и Хосни Мубарак в Египет. Не много далеч бе падането на Муамар Кадафи в Либия. Това накара анализаторите да предположат, че и Асад е следващият.

В Латинска Америка редица леви популистки правителства като това във Венецуела бяха бързо заменени чрез избори от подкрепящи пазара консерватори. Такива са случаите на Бразилия, Перу, Чили, Аржентина. Как може Мадуро да оцелее?

Повечето анализатори продължават да твърдят, че не може.

„Когато мисля за Мадуро се сещам за човека, който скочил от 15-етажна сграда. На минаване покрай осмия етаж го попитали как вървят нещата и той отговорил: „Дотук добре“, посочва Арън Дейвид Милър, бивш служител на Държавния департамент, който в момента е част от екипа на аналитичния център Wilson Center.

Но различията между ситуациите на Асад и Мадуро са по-важни от сходствата, посочва Милър, което прави трудно оцеляването на втория на власт.

За разлика от Сирия венецуелската държава разчита на приходи основно от петролните си продажби, особено тези за САЩ. Второ, предаността на армейското ръководство в Сирия се основава на принадлежността към малцинството на алевитите, от което част е и самият Асад. Във Венецуела ситуацията е по-делова и отстраняването на високопоставените генерали ще се окаже по-лесно.

Също така сирийската опозиция е разделена на племена, етноси и религии, без да има ясно ръководство. Във Венцуела опозицията също е разделена, но по политически линии, а през последните месеци успя да се обедини зад Гуайдо.

В Сирия мнозина са много по-изплашени от опозицията – голяма част от която ислямисти, отколкото от Асад, посочва Уали Насър, декан на катедрата за съвременни международни изследвания към университета „Джон Хопкинс“. По думите му Венецуела прилича повече на Египет през 2011 г., отколкото на Сирия.

Според венецуелския политолог Дани Бахар от аналитичния център Brookings Institution във Вашингтон икономиката на Венецуела ще е това, което ще се окаже фатално за Мадуро.

„Той не може да стабилизира икономиката, ще става по-зле и по-зле“, посочва Бахар, според когото половин милион барела петрол, изнасяни за САЩ, са единственият източник на средства, с който разполага Мадуро.

Еволюцията на конфликтите също е много важна. След година сирийските бунтове се превърнаха в гражданска война, която включва в себе си и дълбоки племенни и религиозни разделения. Подобни етнически разцепления не съществуват във Венецуела – хомогенна държава с население от 30 млн. души. Но ако част от армията подкрепи Гуайдо, а друга – Мадуро, може да избухне гражданска война. Тогава ехото на войната в Сирия ще стане по-силно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 1 rate down comment 0
markov
преди 5 години
Стоене пак се изложи с плоски лъжи бате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 1
TomaNeverni
преди 5 години
Ъкипедия ли ми цитираш.Профан . Ето как се работи: https://twitter.com/Dalatrm/status/1095677403198906369
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 5 години
Занято в армии142 500 человек (САА 105 000, флот 2 500, ВВС 15 000, ПВО 20 000) на 2018 год[2]Колкото и армия да има Асад няма и няма да има контрол над Сирия. Основното занимание на армията му е да прави КПП-та по пътищата и да събира такси от гражданите за преминаване. Това е положението. Даже един руски генерал предлагаше да се разпусне и свика нова войска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 2
TomaNeverni
преди 5 години
стоенчо от толкоз лъжи нусът ти согурно е вече до колената та. Даара отдавна е зачистена .Армията на Асад е 80000.Иранските милиции са около 10000.Шиитските милицииса около 2000.Толкова са и християнските.Да ди припом ня ли ,че в пика на джахадистите,чужденците джахадисти бяханад 40000.А в момента Асад контролира 60% оттериторията и 70% от населението
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 12
Стоян Петров
преди 5 години
Наричат се ихтамнет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 30
Стоян Петров
преди 5 години
Русия няма самолетоносачи. Има един авионосен крайцер и той е на ремонт за 3 години. Когато го изпрати в Сирия от 11 самолета на борда, два паднаха в морето. Асад няма власт над Сирия. Всяка седмица руското посолство центъра на Дамаск е обстрелвано с минохвъргачки. Управлението му се крепи на иранските войски и шиитски милиции. Когато напуснат при политическо урегулиране, ще се убедите, че този човек не е на мястото си. А дотогава в Сирия както казва Доналд Тръмп, ще има само пясък и смърт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 17
khao
преди 5 години
а някои като теб са тотално безпаметни, хахахаха ... така че хора всякви
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 13
khao
преди 5 години
добре че за теб от черните банани винаги ще има !!... хахахахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 3
Achtung
преди 5 години
Късопаметни създания сме, между другото къде е Ники Младенов, дето надроби това:http://glasove.com/categories/izgubenata-bylgariya/news/nikolaj-mladenov-sybra-teroristite-ot-al-kajda-i-idil-v-sofiya-oshte-prez-2012-g-posle-mu-trygna-i-karierataДа вземем да му купим едно билетче до Дамаск
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 11
Sakamano
преди 5 години
Дори Путин не е толкова луд, че да си позволи военна намеса в Южна Америка. Най-много да прати там някакви въоръжени бандюги, с които официално уж няма нищо общо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още