IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ очаква забавяне на икономиката, но не и рецесия

Според Кристин Лагард темпът на растеж в края на текущата и през идната година леко ще се ускори

19:24 | 02.04.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Международният валутен фонд (МВФ) не очаква световната икономика скоро да изпадне в рецесия и темпът на растеж в края на текущата и през идната година дори леко ще се ускори, макар че ще бъде неустойчив. Това заяви днес управляващият директор на организацията Кристин Лагард пред Търговската палата във Вашингтон, цитирана от БТА. 

През януари МВФ очакваше растеж от около 3,5 на сто за 2019 и 2020 години, припомни тя в изказването си преди пролетните срещи на МВФ и Световната банка на 12-14 април. По думите й оттогава динамиката се е понижила още повече, както ще стане ясно идната седмица от обновените прогнози.

Само преди две години 75 процента от световната икономика бяха в подем. През текущата година МВФ очаква 70 процента от нея да изпитат забавяне на растежа, каза Лагард.

Като основни причини за по-ниския темп тя посочи напрежението в търговията и по-строгите финансови условия през втората половина на 2018 година. 

Очакваното забавяне на световния растеж по-късно тази година ще има неустойчив характер, допълни още ръководителката на МВФ.

Според нея създаването на търговски бариери няма да доведе до намаляване на дефицита в двустранната търговия, а ще стане причина за понижаване на инвестициите и заетостта. 

Най-ефективният начин да се намали пропастта в двустранната търговия е да не се допуска въвеждането на мита, тъй като налозите само върху стоките на една страна ще пренасочат търговските потоци към други. От търговската война никой не печели, подчерта Лагард, изпращайки индиректно послание към политиката на американския президент Доналд Тръмп.

Лагард също така коментира и наболелия проблем с корупцията, която в световен мащаб нанася щети, равняващи се на 1,5 трлн. долара или 2 процента от световния брутен вътрешен продукт.

Корупцията освен това води до забавяне на растежа, увеличаване на неравенството и засилване на недоверието, посочи управляващият директор на МВФ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:55 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още