IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ подсказа, че ще повиши прогнозата си за световната икономика

Същевременно остават големи несигурности, свързани с коронавирусната криза

21:30 | 30.03.21 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrew Harrer/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg

Международният валутен фонд (МВФ) е още по-голям оптимист за глобалния растеж тази година, но настоява, че все още има „голяма несигурност“, пише CNBC.

През януари МВФ показа, че е оптимистичен в своята глобална икономическа прогноза, като заяви, че през тази година световната икономика ще нарасне с 5,5%. По това време това представляваше увеличение с 0,3 процентни пункта спрямо предишната прогноза.

Но мащабният план за подкрепа на американската икономика на президента Джо Байдън и засилването на разпространението на ваксините срещу коронавируса през последните три месеца, направиха МВФ още по-уверен за останалата част на годината.

„Сега очакваме по-нататъшно ускорение, отчасти поради допълнителната политическа подкрепа, включително новия фискален пакет в САЩ, и отчасти поради очвакваното възстановяване благодарение на ваксините, в много икономики по-късно тази година“, обяви в речта си днес управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.

“Това позволява ревизиране нагоре на глобалната ни прогноза за тази година и за 2022 г.“, коментира още тя.

По-рано този месец Байдън подписа нов план за стимулиране на американската икономика, който включва директни плащания до 1400 долара към повечето американци. Очаква се програмата, която вече е в ход, да подпомогне световната икономика. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е изчислила, че пакетът ще добави около 1 процентен пункт към глобалния растеж тази година.

Ваксинациите срещу коронавируса по света също набират инерция. В понеделник Байдън заяви, че 90% от възрастните в Съединените щати ще получат достъп до ваксина срещу Covid-19 до 19 април.

Междувременно Великобритания планира да предложи първа доза от ваксините на цялото си население, което може да бъде имунизирано, до края на юли, а Европейският съюз се очаква да ваксинира 70% от цялото си възрастно население това лято.

МВФ обаче предупреди, че част от рисковете пред прогнозата са свързани с високата несигурност заради пандемията, включително от появата на потенциални нови ваиранти.

„Една от най-големите опасности пред нас е изключително голямата несигурност“, обяви Георгиева.

Същевременно МВФ посочи, че се наблюдава неравномерно икономическо възстановяване.

„Има малка група от страни, които ще изпреварят значително нивата на брутния си вътрешен продукт отпреди кризата до края на 2021 г. Но те са изключение, а не правило“, твърдят от организацията.

В резултат на това МВФ съветва страните да увеличат производството, разпространението и поставянето на ваксини. Освен това препоръчва да се поддържат свободни фискални политики и да се инвестира в климатични политики.

„По този начин можем да защитим здравето на хората и да ускорим възстановяването. По-добрият напредък в прекратяването на здравната криза може да добави почти 9 трлн. долара към глобалния БВП до 2025 г. Но прозорецът на възможностите се затваря бързо. Колкото повече време е необходимо за ускоряване на производството и разпространението на ваксините, толкова по-трудно ще бъдат постигнати тези ръстове“, допълни Георгиева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още