IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ: Световният растеж се забавя и пазарите трябва да внимават

По-високите лихвени проценти в САЩ, силният долар и волатилността са предпоставки за увеличаване на натиска върху някои нововъзникващи и развиващи се пазари

11:28 | 13.11.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Икономическият растеж се забавя в редица от най-големите икономики и от Международния валутен фонд (МВФ) предупреждават, че настроенията на инвеститорите може изненадващо да се влошат.

„Макар все още да подкрепят растежа, глобалните финансови условия започват да се затягат“, предупредиха от Фонда в последния си доклад за регионалните икономически прогнози за Близкия изток и Централна Азия, цитиран от CNBC.

„Световните условия се променят по отношение на рисковите показатели“, посочва Джихад Азур, директор на подразделението за Близкия изток и Централна Азия на МВФ.

По думите му макар все още да се наблюдава ръст на икономиката, той е все по-малък.

Според фонда по-високите лихвени проценти в САЩ, силният долар и волатилността на финансовите пазари са предпоставки за увеличаване на натиска върху някои нововъзникващи и развиващи се икономики.

„Влошаване на тези развития или по-бързо от очакваното свиване на парична политика в развитите икономики увеличава опасността от внезапно обръщане на глобалния апетит към риск“, посочва докладът.

МВФ прогнозира икономическият растеж за 2018-2019 г. да остане стабилен, на нивата си от 2017 г. - 3,7%, но прогнозите за редица големи икономики отбелязват понижение.

В САЩ прогнозата за ръст на БВП през тази година остава без промяна на ниво от 2,9%, но за 2019 г. се наблюдава понижение до 2,5% заради търговските ограничения.

Прогнозите за нововъзникващите и развиващи се икономики също отслабват, отразявайки пониженията при някои големи нововъзникващи пазари заради редица фактори, като влошени финансови условия, геополитическо напрежение и по-високи цени на петрола.

„Реалният брутен вътрешен продукт в еврозоната ще се забави до 1,9% през 2019 г. спрямо 2,9% през 2018 г. Растежът също така ще стане по-умерен във Великобритания след изненадващи събития, които потиснаха активността в началото на 2018 г.“, се посочва още в доклада.

МВФ обвинява търговското напрежение между САЩ и Китай за очакваното забавяне на икономическия растеж в Поднебесната империя, който бе 6,9% през 2017 г., 6,6% през 2018 г., а прогнозите са за 6,2% през 2019 г.

Фондът е по-оптимистично настроен за Близкия изток, въпреки че все още остават редица несигурности в региона.

„Цените на петрола се повишиха с над 60% за две години и нивата, които наблюдаваме в момента, са еквивалентни на тези от 2015 г.“, посочва още Джихад Азур.

В същото време от фонда посочиха, че няма да променят прогнозата за възстановяването на икономиката на Саудитска Арабия заради смъртта на дисидента Джамал Кашоги, съобщава Ройтерс. На въпрос дали МВФ трябва да преразгледа очакванията си за икономиката заради събитията около убийството на журналиста, Азур посочи, че не е необходимо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 0
pinoccio
преди 5 години
Не пазарите, хората трябва да внимават. Стига с тази мантра, че пазарите определят живота ни. Раят на земята ще настъпи, когато спре растежът. Не може всичко в световен мащаб да бъде изядено още по средата на годината и в другата половина да ядем от утрешния ден. След нас също идват поколения, ние не сме последните. Пазарите са свикнали, че могат на кредит да изядат утрешното ядене, но природата не печати пари за да оправи сметките им. Но, както става ясно от много време насам - най-големият капитал на капитала това е глупакът. Затова сега ни пробутват иновативната англосаксонска образователна система по математика - да изучаваме само необходимото - колкото да сме си сметнели лихвата, акцията, опцията и на майка им падежа. Другото не ни трябва - че два триъгълника си приличали, с това да се оправя Питагор, по негово време са се занимавали само с глупости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още