IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ: Светът е в рецесия, възстановяването зависи от бързото овладяване на пандемията

Според Кристалина Георгиева развиващите се страни ще се нуждаят от 2,5 трлн. долара, за да се справят с последиците от коронавируса

21:47 | 27.03.20 г. 1
<p>
	<em>Снимка: EPA/БГНЕС</em></p>

Снимка: EPA/БГНЕС

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева заяви, че световната икономика сега е в рецесия заради COVID-19, но е окуражена, че световните лидери най-сетне са осъзнали, че само координирани усилия ще могат да овладеят разпространението на новия коронавирус. 

„Казваме, че сега светът е в рецесия и че продължителността и дълбочината й зависят от две неща – овладяването на вируса и ефективна, координирана реакция на кризата“, каза Георгиева пред CNBC.

„Много съм окуражена от това, което виждам сега. Виждам много по-ясно разбиране (сред световните лидери), че ако не се справим с тази ситуация навсякъде, няма да можем да излезем от нея“, допълни тя.

„Не трябва да предприемаме… малки мерки сега, когато знаем, че това е гигантска криза“, допълни Георгиева минути по-късно. „Никога не сме виждали спиране на световната икономика. Как ще я съживим е другата важна тема“, каза тя.

МВФ взе извънредни мерки през последните седмици да помогне за справяне с щетите за икономиката от COVID-19 и усилията за овладяване на разпространението му.

На 16 март международната организация съобщи, че „е готова“ да използва капацитета си за кредитиране на стойност 1 трлн. долара, за да помогне на страните в света, които се борят с хуманитарните и икономическите последици от новия коронавирус.

Тогава Георгиева посочи, че подобна подкрепа трябва да бъде използвана, за да се помогне на страните членки и особено на развиващите се страни и тези с нововъзникваща икономика.

Тя съобщи, че развиващите се страни ще се нуждаят от 2,5 трлн. долара, за да се справят с пандемията от коронавирус. Фондът е получил запитвания или молби за помощ от 50 страни с нововъзникваща икономика и 31 страни със средни доходи, отбеляза Георгиева, цитирана от Bloomberg.

Тя говори в края на още една бурна седмица на Wall Street. По средата на сесията в Ню Йорк S&P 500 е надолу с близо 3%. Широкият измерител и индустриалният Dow Jones обаче прибавят над 10% за седмицата, след като Федералният резерв реши да инжектира ликвидни средства в американската икономика чрез политики за количествени облекчения и кредити при нулеви лихви.

Американските инвеститори бяха успокоени и от приетия от Конгреса пакет от стимулиращи мерки на стойност 2 трлн. долара, които ще осигурят на милиони граждани бърза парична помощ.

В отделно комюнике президентът на Световната банка Дейвид Малпас заяви, че двамата с Георгиева работят по подход за облекчаване на дълга на най-бедните страни в света, които поискат отсрочка. Те планират да представят стратегията навреме за Пролетните заседания на институциите, които ще се проведат във виртуален формат в средата на април, съобщи Малпас.

„Отвъд здравните последици от пандемията очакваме голяма глобална рецесия“, заяви той. „Бедните страни ще бъдат засегнати най-тежко, особено тези, които вече бяха силно задлъжнели преди кризата“, допълни Малпас.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 0
ing5rov
преди 4 години
Голям зор да раздавате заеми бе ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още