IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Най-добрите и най-лошите инвестиции за последните 10 години

Активите убежища като облигации и злато бяха популярни в първите години след кризата, след което интересът към тях се охлади

15:48 | 01.10.18 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

В мрака, който беше надвиснал над финансовия свят в края на 2008 г., би било трудно да си представим, че щатските акции ще поемат курс към най-дългия си бичи период в историята. А тези, които бяха достатъчно смели, за да рискуват, бяха възнаградени с главозамайващи доходности, особено в технологичния сектор, пише в свой анализ The Wall Street Journal.

Пукането на dot-com балона беше все още пресен спомен по онова време и много от днешните технологични гиганти тепърва търсеха своя път. Apple беше пуснал първия си iPhone преди малко повече от година, а Facebook все още дори не беше на борсата. Когато Lehman Brothers се срина на 15 септември 2008 г., по настроенията на пазара не личеше, че се задава началото на един много силен период.

С приключването на третото тримесечие за годината обаче изданието проследява представянето на различните активи за последните десет години.

Активите убежища като облигации и злато бяха популярни през първите години след кризата, след което интересът към тях се охлади, когато акциите започнаха бързо да поскъпват.

Щатски акции

Начело на доброто представяне на щатските акции е технологичният и потребителският сектор, докато към енергийния сектор нямаше особен интерес.

Доходността по технологичния индекс Nasdaq Composite e най-висока сред основните показатели, достигайки над 300%. На второ място е индустриалният подиндекс на Dow с доходност от малко над 200%, а малко след него е по-широкият показател S&P 500.

Начело на доброто представяне на щатските акции е технологичният и потребителският сектор, докато към енергийния сектор нямаше особен интерес. Ако при първите два сектора в рамките на S&P 500 доходността задмина доста над 300%, компаниите от енергийния подиндекс са донесли доходност от под 50% за инвеститорите.

Освен технологичния и потребителски сектор компаниите от здравната сфера също се представиха силно, завършвайки топ 3 на подиндексите. Това са и трите сектора от S&P 500, чиято доходност е над тази на показателя като цяло.

Световни акции

Индийският показател S&P BSE Sensex изпревари щатския S&P 500 и европейския Stoxx Europe 600. Доходността му е най-висока сред разглежданите показателите, надвишавайки с доста 200%. Едва след него идва S&P 500, а общоевропейският Stoxx 600 е едва на 9-о място, разминаван от развиващи се пазари като Мексико, Тайван, но и от по-развити борси, включително британската и германската.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 23:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още