IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Обратът при цените на стоките предвещава бурни времена на пазарите

Селскостопанските култури и металите поевтиняват, а всички погледи са вперени в Китай

09:24 | 27.05.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Резките промени в цените на стоките – от селскостопанските продукти в САЩ до индустриалните метали, са знак, че трейдърите трябва да се подготвят за бурни времена, пише Bloomberg.

Тази седмица спад отчитат цените на царевицата, пшеницата, медната и желязната руда, но въпреки това и трейдъри, и анализатори казват, че е твърде рано да се отписват земеделските култури и металите.

Индексът Bloomberg Commodity Spot, който включва енергията, отчита спад от 2,4% през последните две седмици, като редуцира възвръщаемостта до 19% за годината.

„Това не е пазар за хора със слаби сърца“, казва каза Мат Бенет, фермер от щата Илинойс, който отглежда царевица и соеви зърна и е съосновател на брокерската компания AgMarket.net. „Вероятна е по-голяма променливост, особено когато навлезем в сърцето на вегетационния сезон в САЩ“, допълва той.

цени цени

Не само селскостопанските култури поевтиняват. Медта, желязната руда и стоманата също регистрираха спадове на цените, откакто Китай въведе различни мерки за ограничаване на бързия скок на цените на индустриалните стоки.

Медта, която се счита за основен индикатор за здравето на икономиката, записа понижение от рекордно високите цени след средата на май в Пекин и миналата седмица беше най-лошата за метала от септември насам.

Целта на китайската политика е да ограничи темповете на повишаване на цените, "но не и да убие изцяло ралито", посочват анализаторите от Citigroup в бележка. „Очакваме подновен кръг на стабилно нарастване на цените на стоките, след като текущите корекции на цените се изчерпат“, допълва се в бележката.

Паузата в стоките може да помогне за намаляване на инфлацията при храните, автомобилите и уредите, тъй като по-голямата част от световната икономика се отваря след месеците на задържане на потребителското търсене. Има обаче признаци, че отсрочката може да бъде краткотрайна.

Метеорологичните проблеми, бедствията, недостигът на работна сила подхранват опасенията за предлагането. Същевременно търсенето, особено от Китай, се очаква да остане силно. Всичко това предполага, че са възможни по-нататъшни ръстове и нестабилност на пазарите.

През последните два дни цените на царевицата спаднаха с 59 цента след новината, че Китай ограничава вноса в зоните за свободна търговия заради опасения, че чуждестранните покупки са извън контрол. Това принуди няколко фуражни завода да отменят американските си доставки.

Във вторник стойността на царевицата отбеляза най-силния си спад от почти шест години. Цената се възстанови по-късно в сряда, тъй като търговците решиха, че отказаните товари не са чак толкова значителни, а се очаква търсенето на вносно зърно от Китай да се засили, за да може страната – най-големият производител на свинско месо в света, да изхранва възстановените след чумата по свинете стада свине и да попълни и вътрешните си запаси.

В четвъртък царевицата поскъпва за втори пореден ден, но пшеницата се търгува близо до най-ниското ценово ниво от шест седмици насам. Цените на соевите зърна се движат около едномесечно дъно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още