IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Последен шанс за Либия

Всички опити затъващата в хаос страна да бъде стабилизирана отвън се провалиха

09:28 | 01.08.17 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Разрушена от боевете джамия в Бенгази. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Разрушена от боевете джамия в Бенгази. Снимка: Ройтерс

Откакто преди шест години беше свален диктаторът Муамар Кадафи какви ли опити не бяха направени, за да бъде спряно разпадането на Либия – напразно. Последното споразумение, подписано в Париж от две ключови политически сили, със сигурност ще има същата съдба. Едната от тези сили, председателят на тъй нареченото "Правителство на националното единство" Файез ал Сарадж, в самата Либия няма никаква подкрепа. Другата сила, генерал Халифа Хафтар, е просто марионетка на чуждестранни правителства – най-вече на Египет и Русия. В Париж двамата либийски лидери се договориха за прекратяване на огъня и скорошни избори, но надеждите в тази посока не са реалистични, пише в коментара си за FAZ Райнер Херман.

През последните години нито едно споразумение, измислено и подписано извън Либия, не успя да стабилизира страната. Сегашният договор, подписан под патронажа на френския президент Еманюел Макрон с много медийна шумотевица, също възникна единствено благодарение на илюзията, че политически актьори, върху които Западът има определено влияние, могат да умиротворят страната – като в случая отново се пренебрегва балансът на силите в самата Либия. 



През 2011 г. революцията, подкрепена от редица западни държави, успя да обедини много либийци. Но след смъртта на Кадафи революционният съюз бързо се разпадна. Едва ли не във всеки град възникнаха самостоятелни въоръжени отряди, които искаха да припечелят за сметка на държавата и на нейните богати петролни резерви. Помежду им и до днес се водят битки за разпределение на печалбите. В границите на "своя" град всяка от тези въоръжени групировки се грижи за сигурността на хората и им осигурява работа. Собствена идеология те нямат, във всяка групировка са представени всевъзможни течения: бизнесът, ислямистите, технократите.

В гражданската война през 2014-2015 година за пръв път се очертаха два големи лагера – нищо, че и двата всъщност бяха сглобени въз основа на много нестабилни тактически интереси. Привържениците на нерелигиозния генерал Хафтар си направиха парламент в източнолибийския град Тобрук, докато въоръжените групировки от Мисрата заедно с умерените ислямисти свикаха втори парламент в Триполи. Но тези два парламента също не могат да решат основния проблем в Либия: местните въоръжени групировки запазват своята автономност.

През април т. г. тъй нареченото "Правителство на националното единство" започна работа в Триполи. То възникна под натиска на западните държави и с посредничеството на ООН, но и до днес практически няма никаква власт. И ако един ден това правителство се разпадне под натиска на различните въоръжени групировки, от този факт просто нищо няма да последва. Същинската битка се води между отделните градове и техните въоръжени владетели, а не между отделните кланове. Тъкмо поради това старейшините на клановете почти не са представени в ръководството на въоръжените групировки.

След като всички опити Либия да бъде стабилизирана отвън се провалиха, сега ключът към мира в страната се намира именно в ръцете на старейшините. В една страна, в която вече почти няма действащи институции, старейшините могат да се окажат важен фактор за стабилизиране на идентичността.

Не е случайност, че след като през юни излезе от затвора, синът на Кадафи Сейф ал Ислам установи интензивни връзки тъкмо със старейшините. Зад този ход се крие надеждата, че Сейф ал Ислам, който е следвал във Виена и в Лондон, а през последните години от управлението на баща си се смяташе за реформатор, би могъл да обедини клановете в нов съюз.

Генерал Хафтар, който е противник както на младия Кадафи, така и на премиера Сарадж, с подкрепата на Египет се опитва да овладее цялата страна. Миналата седмица на средиземноморския си бряг в посока към Либия Египет откри нова голяма военна база. Дори Обединените арабски емирства, които се намират доста далеч, пратиха свои самолети в подкрепа на генерала.

Хафтар обаче освен това е приятел и на Русия. Москва се надява да разшири влиянието си в Либия и да спечели симпатиите на Италия, която иска да спре бежанския поток от Либия. По този начин Русия би разполагала с важен инструмент срещу ЕС. Освен това, с помощта на Хафтар, Москва може да си извоюва втора военна база в Средиземноморието (след Сирия) и да получи достъп до суровия петрол, който се добива в източната част от страната.

Но нека да го повторим отново: последните години показаха, че намесата на външни сили не обединява, а по-скоро разединява Либия.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:51 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 0
0pk
преди 6 години
Винаги почват с нови борсови рекорди и увеличаване на разходите за нападение, пардон - отбрана. После почват да се чудят кой кошер да обърнат, че да отвлекат вниманието от себе си. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 1
michaelis12
преди 6 години
Империята горката е се ебба майката отсекъде, чуди се вече от къде да почне че владенията се запалиха по всички краища ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 0
0pk
преди 6 години
Империята се готви да ги цака с долари :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 1
michaelis12
преди 6 години
нема страшно, в Буллгаристан мое да не го отразяват, но диктатурите отишли да си пострелят на учение в Балтийско море пред носа на Демократичния запад с което им заявяват, че ше им пукнат кратуните ако продължават в същия дух .... :))China-Russia naval exercise begins in Baltic Sea https://***.youtube.com/watch?v=j8HpNccJJC4
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 1
michaelis12
преди 6 години
на нас вместо бомби от Козяк 16 ни пуснаха такива кат Стоен Петрофф, Кухаото, Шуменския, Люсиена и другия лауреат Моториста .... с гарнитура Славчо и Вреслава по БТВто те всичките са бетер атомно оръжие .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 1
michaelis12
преди 6 години
ти си много културен аз направо си им казвам убийците от НАТО .... жалко, че Либия нямаше атомни бомби като С.Корея тогава Франция и Англия щеха да видат кон боб яде ли .... :)) Кремълските орди треа отидат да въведат и там една диктатура кат в Сирия малко да съборят Западната демокрация дет цари там, че си еббало майката то камък върху камък не останаа, друго си е човек да си има атомно и водородно оръжие за зор заман да си цари една година диктатура, хората да си житкат спокойно, че Западната Империя им ебба майката с Демокрация както и на нас само дет при нас немаше бомби, то на нас бомби и не ни треа ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 0
многодобре
преди 6 години
....съсипаха страната,съсипаха живота на милиони хора и ги обричат на глад и мизерия....и решиха ,че е достатъчно да оправдят действията си /войната / само с това,че Кадафи бил диктатор.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 0
0pk
преди 6 години
Как беше то, ако повтаряш една и също действие и се надяваш на различен резултат, значи какъв си? Или сега дето мъчат Асад, то не е същото? :DИ друго ми хареса - едните са марионетки на Кремъл , другите са политически актьори на запада, но всъщност всички са к*ви без възможности, породени от вакуума след Кадафи. Априори Либия не е имала никакви шансове, но вие продължавайте да мажете оправдавайки незаконните действия на НАТО. Важно е сами да си вярвате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още