IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преговорите за пазара на въглеродни емисии - ключов момент за COP26

Темата беше оставена отворена в Парижкото споразумение преди шест години

12:43 | 07.11.21 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Политиците си тръгнаха от Глазгоу и сега експертите имат срок от 1 седмица, за да постигнат важните договорки на COP26, пише Ройтерс. Едно от ключовите споразумения, което се очаква от този кръг от разговори е за въглеродните пазари.

Според Bloomberg страните са изправени пред трудност - не могат да се разберат какъв дял от приходите от търговията с емисии да бъдат насочени към държавите, които имат нужда от финансиране на екологичните цели.

Темата за търговията с въглеродни емисии остана отворена след Парижкото споразумение преди 6 години. Промяна в правилата може да допринесе за повече от 1 трилион долара за зелени инвестиции. Опасенията обаче са, че лошо изработени правила, биха нанесли по-големи щети и тогава пазарите за търговия с въглеродни емисии ще се превърнат в "зелена пералня", тоест мерки, които не допринасят за намаляването на въглеродните емисии.

Към момента само 20% от въглеродните емисии в световен мащаб са обхванати от схеми за търговия. Опасенията, които се появиха още при подписването на Протокола от Киото, че някои държави просто ще купят квоти, чиито цени са ниски, и няма да направят нищо за намаляване на вредните емисии, още стоят. Според анализи средната цена е под 5 долара на тон, макар че в ЕС например цената на тон въглеродни емисии достигна 60 евро.

Спорните моменти в Глазгоу са два - как да бъде формулиран начинът, по който една държава плаща на друга, за да бъдат намалени емисиите, както и въглеродния офсет. Развиващите се икономики искат процент от всички сделки с въглеродни кредити, един от основните играчи - ЕС, настоява единство за някакъв тип такса единствено върху въглеродния офсет, но не и допълнителни тежести върху търговията с квоти.

Надежда обаче има - Бразилия, която е също е ключов участник в разговорите, е склонна на компромиси. Страната има своя позиция относно отчитането на ефекта от въглеродните кредити и смята, че незачитането на ефекта за "продаващата" страна за нечестно. В ЕС и повечето държави се притесняват, че при търговията с кредити между страните, ефектът ще се отчита едновременно и от двете страни, което няма да е достатъчно, за да бъдат изпълнявани целите. Те настояват при това положение да бъде взето предвид само мястото, в което се извършва намалението на емисиите.

Ако действително Бразилия е готова на компромис, ще имаме споразумение, вярват преговарящите екипи от ЕС.

Bloomberg допълва, че страните имат много различни виждания как да бъдат разпределени средствата, генерирани от търговията с емисии, също и как точно да бъде отчитана тя.

Темата за пазарите на въглеродни емисии ще бъде дискутирана в следващите дни в Глазгоу и вероятно до самия край на конференцията (12 ноември) няма да има решение по спорните въпроси. Историята показва, че предишните климатични конференции са били удължавани с ден или два, ако е се вижда възможност за постигане на съгласие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 2
zelka007
преди 2 години
и в ква толкова по-добра позиция са ... ?! ... емисиите им СО2 от глава на населението са двойни спрямо европейските , дори към то една индустриална държава силно зависима от въглищата като германия или къмто полша ... а пък къмто норвегия или швеция направо издишат ... :))) ... освен тия гори дето имат , требе да ги удвояват всяка година ... трябва и импа да склонят да имигирира при тех , хем акции ще им купува от изворчето , хем рубли ще има в брой , хем ще ги научи на тарикатлъци с водорасли (там той притежава патенти и khow how) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
aldy
преди 2 години
В Глазгоу сложиха на кантара Рашата и Китай, две страни с коренно различно състояние на икономиката и енергетиката спрямо вездесъщите "парникови газове". Рашата произвежда над 40% от електроенергияга с АЕЦ и ВЕЦ, официално признати за безвредни. Тук не включвам газовите ТЕЦ, които също са много по-щадящи. Като прибавим и огромните площи с гори, истински зелен "бял" дроб на планетата, би трябвало Рашата да прибира доста от климатичната парса. Докато Китай е много, ама много далече от РФ. Затова не вярвам на новите Остапбендеровци и намеренията им да "продават въздуха".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още