IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Премиерът на Ливан и трима бивши министри са обвинени заради разрушителния взрив

Обвинените ще бъдат разпитани от съдия през следващата седмица

21:43 | 10.12.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: ЕРА/БГНЕС</em></p>

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Ливански съдия обвини служебния премиер Хасан Диаб и трима бивши министри в престъпна небрежност заради мащабната експлозия на пристанището в Бейрут от лятото, която уби над 200 души, предава CNN.

Министър-председателят и бившите министри са обвинени в престъпление, довело до смъртта и нараняването на хиляди хора при експлозията на 4 август, според държавната новинарска агенция на Ливан.

Съдия Фади Саван, който разследва инцидента, ще разпита Диаб и бившите министри следващата седмица.

"Съвестта на министър-председателя е чиста. Той е уверен, че ръцете му са чисти и че е обработил отговорно и прозрачно случая“, казва се в изявление на кабинета на Диаб.

Правителството на Диаб, което подаде оставка след взрива и ще бъде заменено, когато бъде сформиран нов кабинет, многократно потвърждава, че е получавало предишни предупреждения за опасностите, които крие съхраняването на експлозивния материал на пристанището. Предишните правителства също са били уведомени за проблема, но никой не го е решил.

Официално не е ясно какво е предизвикало взрива. Държавните служители не изключват и саботаж.

Експлозията в склада, където неправилно е съхранявана амониева селитра, унищожи голяма част от източния крайбрежен район на Бейрут, уби над 200 души и рани още 6 500. Около 300 хил. души се наложи да напуснат домовете си заради щетите.

Двама от обвинените бивши министри - финансовият Али Хасан Халил и този на благоустройството Юсеф Фенианос, наскоро бяха санкционирани от администрацията на Тръмп за връзки с Хизбула.

Малко след взрива стана ясно, че службите на сигурност на Ливан, както и митническите служби, от години пишат до администрацията с молба амониевата селитра да бъде преместена. Тя е иззета от кораб, плаващ под молдовски флаг, който е пренасял товара от Грузия до Мозамбик през 2013 г. Корабът акостира в Бейрут, за да поеме допълнителен товар, така че да поеме високите такси за преминаване през Суецкия канал. Пристанищните власти обаче задържат кораба заради непогасени задължения. След неколкомесечен престой в порта през 2014 г. товарът е разтоварен и складиран във въпросния товар 12. Корабът, който е в лошо състояние, е потънал близо до вълнолома през 2018 г.

Една от версиите за избухването на взрива е необезопасен ремонт на хангара, в който е съхранявана амониевата селитра. Пристанищните власти са решили да затворят дупки в стените на помещението, за да се избегне овлажняване на нахвърляните в склада чували. Работниците са заварявали наблизо и се предполага, че пожарът, довел до взрива, е предизвикан от искри, възпламенили съседен склад, пълен с фойерверки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още