IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Провалът на пенсионната реформа в Бразилия доведе до понижение на рейтинга

S&P Global Ratings намали кредитната си оценка за най-голямата икономика в Латинска Америка до ВВ-

11:02 | 12.01.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Един от големите бразилски градове - Рио. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Един от големите бразилски градове - Рио. Снимка: Ройтерс

Бразилия плати солена цената за провала на основната пенсионна реформа на президента на страната Мишел Темер. Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings понижи кредитната си оценка на най-голямата икономика в Латинска Америка, пращайки я още по-надолу в категорията „боклук“.

Страната загуби инвестиционния си рейтинг от S&P през септември 2015 г., след което в началото на 2016 г. последва ново понижение до категорията „боклук“. Подобни оценки на страната дадоха и Moody’s Investors Service и Fitch Ratings.

Агенцията намали рейтинга до равнището ВВ- - точно преди категорията, която се възприема като "силно спекулативна". Тя е с три степени под инвестиционния клас и е същата, с каквато са окачествени Бангладеш, Македония и Доминиканската република. Новата оценка обаче е със "стабилна" перспектива, което означава, че агенцията не възнамерява да я понижава в скоро време. 

S&P обяснява решението си с липса на напредък в усилията на страната да намали огромния си бюджетен дефицит.  „Макар че икономиката се стабилизира, ние констатираме слаб растеж и слабости в бюджета“, казва се още в аргументите на рейтинговата агенция.

„Въпреки известния напредък на администрацията на президента Мишел Темер Бразилия изостава спрямо очаквания темп при прилагането на законодателство, което би позволило да се коригират отклоненията в бюджетния ѝ дефицит“, коментира агенцията в комюнике.

Решението отбелязва поражение за финансовия министър Енрике де Кампош Мейрелес, който в края на миналата година се срещна с представители на трите основни рейтингови агенции в опит да предотврати понижаване на оценката им, коментира Bloomberg. През последните няколко дни говорителят на Долната камара Родриго Мая  критикува хората, отговорни за провала на реформата, което завиши опасенията, че непопулярните мерки на Темер ще бъдат подложени на допълнителен натиск.

„Това дава на Мейрелес и Мая най-силния аргумент, който може да имат, за да убедят законодателите да гласуват пенсионната реформа и други мерки за коригиране на бюджетната дупка", казва пред Bloomberg Андре Перфейто, главен икономист в Gradual Investimentos. „Да видим дали ще успеят да се възползват от това“, посочва той.

Правителството на Бразилия се отказа от усилията си да гласува реорганизация на системата за социална сигурност през 2017 г., след като се бореше през по-голямата част от годината за подкрепа в Конгреса, връщайки законопроекта за прегласуване през този февруари. По всяка вероятност властите няма да направят нищо за огромните пенсионни задължения на страната до изборите през октомври.

След сериозния корупционен скандал, който подкопа политическия имидж на Темер, правителството удвои усилията си да преосмисли скъпото пенсионно осигуряване преди законодателите да се съсредоточат върху предизборната кампания. Планът предвиждаше да се спестят близо 400 млрд. реала (124,4 млрд. долара) в продължение на 10 години, като се въведе минимална възраст за пенсиониране от 65 години за мъжете и 62 години за жените наред с други мерки.

Най-голямата икономика в Латинска Америка излезе от рецесия през миналата година. Тя отчете растеж от 0,6 на сто за първите девет месеца на годината спрямо същия период на 2016 г. след две години на свиване на икономиката. Брутният ѝ вътрешен продукт намаля с 3,5 на сто през 2015 г. и с 3,6 на сто през 2016 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още