IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ричард Тейлър взе Нобеловата награда за икономика

Американецът е отличен заради работата си по поведенческата икономика

13:23 | 09.10.17 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Тазгодишната Нобелова награда за икономика отива у американския икономист Ричард Тейлър за работата му по поведенческата икономика, обяви Кралската шведска академия на науките, цитирана от Ройтерс. Талър понастоящем преподава икономика в Чикаго и в изследванията си се занимава, наред с други неща, с психологическите фактори, стоящи зад икономическите решения.

Според академията приносът на Тейлър „е изградил мост между икономическия и психологическия анализ на индивидуалното вземане на решения". 

„Неговите емпирични открития и теоретични прозрения са допринесли за създаването на новото и бързо разширяващо се поле на поведенческата икономика, което има дълбоко въздействие върху много области на икономическото изследване и политика", се казва в изявлението. 

Наградата за икономисти не е класическа Нобелова награда и все още е спорна, тъй като, за разлика от всички други лауреати на Нобеловата награда, не е свързана с наследството на шведа Алфред Нобел (1833-1896), а с шведската Riksbank в Стокхолм. През 1968 г. тя обяви наградата „в памет на Алфред Нобел“, а година след това я предостави за първи път. Това означава, че това не е действителна Нобелова награда, въпреки че, както и останалите награди, ще бъде връчена от Шведската кралска академия на науките.

Фактът, че Алфред Нобел изключва икономиката, когато залага категории за наградите си – за постижения във физиката, химията, медицината, литературата и мира, не е случаен: той е на мнение, че икономическите науки са твърде меки и неточни спрямо други науки. Според него икономиката не е сред науките, които "могат да принесат най-голяма полза за човечеството". В писмо, публикувано през 2001 г., той дори е написал, че мрази тази дисциплина "от сърце".

Дотираната с осем милиона шведски крони (еквивалента на около 920 000 евро) награда е спорна не само заради това, но и заради хомогенността на предишните победители. От създаването на категорията те са предимно с произход от САЩ, а освен това американката Елинор Остром е единствената жена победител в категорията - през 2009 г. Сред критиките е и фактът, че за голям брой от време са били отличавани поразително голям брой представители на кейнсианската школа, а след това за продължителен период - почти изключително неолиберални икономисти.

През миналата година с приза бяха отличени икономистите Оливър Харт от университета Харвард и Бенгт Холмстрьом от Масачузетския технологичен институт (MIT) за работата си по договорната теория и ролята ѝ при определянето на всичко от заплащането на изпълнителните директори до приватизациите в публичния сектор. Работата на 67-годишния Холмстрьом през 70-те и на 68-годишния Харт през 80-те е помогнала за превръщането на договорната теория като „плодородна област на фундаментални научни изследвания“, заяви Шведската кралска академия на науките в съобщението си.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
QUANTUM
преди 6 години
Така ли се превежда Behavioural economics? Поведенческа икономика. хмммм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още