IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще доведат ли иранските санкции до катаклизъм между САЩ и ЕС?

Американският държавен секретар Майк Помпео нарече решението на Съвета за сигурност на ООН “непростимо"

12:42 | 15.08.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH</em></p>

Снимка: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Съветът за сигурност на ООН категорично отхвърли проект на резолюция на САЩ за удължаване на оръжейното ембарго срещу Иран. Само двама от 15-те членове на Съвета за сигурност одобриха текста, както стана ясно след заседанието на най-мощния орган на ООН. Единадесет държави - включително Германия, Франция и Великобритания - се въздържаха. Имаше и два гласа срещу проекта. Русия и Китай бяха обявили, че ще гласуват „не“.

САЩ, която е до голяма степен изолирана от Съвета за сигурност по темата Иран, заплаши за пореден път да разруши напълно ядрената сделка с Иран. “В следващите дни САЩ ще спазят обещанието си да не се спират пред нищо, за да удължат оръжейното ембарго", заяви американският посланик в ООН Кели Крафт. Американският държавен секретар Майк Помпео нарече резултата "непростим".



Предисторията на вота е изтичането на сегашното ембарго през октомври. Удължаването му освен САЩ принципно подкрепят Германия, Франция и Великобритания - но редица членове на Съвета за сигурност на ООН отхвърлят проекта, представен от американците поради неограничената продължителност на ембаргото, което се предвижда в него, без да може това да се предотврати с вето на някой член.

Президентът на Русия Владимир Путин призова за видео среща на върха на Съвета за сигурност на ООН в петък. Канцлерът на Германия Ангела Меркел и президентът на Иран Хасан Рухани също се очаква да вземат участие. Целта е да се избегне конфронтация. Американският държавен секретар Помпео заяви във Виена в петък, че САЩ няма да се отклонят нито сантиметър от своето искане. Техеран, от друга страна, заплашва да се оттегли от ядрената сделка, ако Съветът за сигурност удължи ембаргото.

Спорно е дали САЩ имат право да задействат механизма, защото администрацията на Тръмп се оттегли от сделката през 2018 година. Американците са на мнение, че е достатъчно да ги споменат в резолюцията на ООН, която превежда ядреното споразумение в международното право. Другите страни в ядреното споразумение обаче са на друго мнение.
САЩ наскоро засилиха реториката си в посока към Германия, Франция и Великобритания: „За мен наранените чувства относно оттеглянето на САЩ от ядреното споразумение не са извинение за въоръжаване на терористите“, заяви американският посланик на ООН Кели Крафт в интервю за DPA. Въпреки това тя също така посочи, че е готова да продължи с консултациите: "Надявам се, че можем да стигнем до един вид компромис, преди да се наложи да използваме крайни мерки”. 

В най-лошия случай дипломатическият спор в най-могъщия орган на ООН може да доведе до разцепление в Съвета за сигурност по въпроса дали старите санкции срещу Иран сега отново валидни, или не. Западни дипломати обявиха, че повечето държави могат ефективно да игнорират задействания от САЩ план. Това може да доведе до нови катаклизми между Европа и САЩ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още