IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще успеят ли САЩ да поставят Иран на колене?

Американската политика на „максимален натиск“ може да срине иранската икономика с широкомащабна офанзива

22:31 | 25.06.19 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписва указ, с който налага нови санкции срещу Иран.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписва указ, с който налага нови санкции срещу Иран. Снимка: Ройтерс

Петрол, нефтохимия, финансови трансакции, Гвардейци на революцията - САЩ се целят в сърцето на иранската икономика, откакто възобновиха санкциите през 2018 г. в рамките на политика на "максимален натиск" за връщане на Техеран на масата за ядрени преговори.

Наказателните мерки имат за цел да затруднят търговския и финансов обмен с Иран. Откакто САЩ се оттеглиха от сключеното през 2015 г. във Виена иранско ядрено споразумение, международните фирми, които трябва да избират между иранските си инвестиции и достъпа до американския пазар, масово избраха да се изтеглят от Иран.

Петрол, нефтохимия 

Правителството на Доналд Тръмп иска да направи така, че износът на ирански петрол да е "възможно най-близък до нулата", и казва, че може да постигне тази цел още през 2019 г.

Според агенция Блумбърг износът е намалял от 1,5 милион барела на ден през октомври 2018 г. на 750 000 барела на ден през април.

През май Вашингтон отмени последните изключения, които беше дал на осем страни за купуване на ирански петрол. Турция и Индия съобщиха, че са прекратили всякакви трансакции с Техеран.

Този месец Иран заяви, че продължава да изнася петрола си чрез "неофициални или неконвенционални продажби". В същото време Франция, Великобритания и Германия, които са страни по иранското ядрено споразумение, създадоха през януари механизъм за бартерна търговия с Иран за заобикаляне на санкциите.

Освен суровия петрол санкциите са насочени и срещу кондензатите, вид лек петрол.

Друг ключов сектор е нефтохимическата промишленост. На 7 юни Вашингтон санкционира компанията Persian Gulf Petrochemical Industries, която е свързана с идеологическото оръжие на режима: Гвардейците на революцията.

Заедно с филиалите си тази компания представлява 40 процента от иранския производствен капацитет в нефтохимията и 50 процента от износа в този сектор. Според Вашингтон компанията оказва финансова подкрепа на Хатам ал Анбия, конгломерата на Гвардейците, който участва в повечето големи ирански инфраструктурни проекти.

Финансови трансакции

През август 2018 г. Вашингтон забрани иранското правителство да купува долари, с което силно затрудни достъпа на фирмите и населението до американската валута.

На санкции са подложени и обмените между чуждестранните финансови институции и иранската централна банка или други ирански банки. Тези институции повече не могат да имат достъп до американската финансова система.

Правителството на Тръмп по-специално иска международната банкова мрежа SWIFT, основен елемент от финансовата система за парични преводи по света, да изключи санкционираните ирански банки.

Забранен е и обменът на злато и други ценни метали.

Гвардейци на революцията

През април Корпусът на гвардейците на Ислямската революция беше поставен в американския черен списък на чуждестранни терористични организации. Вашингтон за пръв път санкционира организация, "която е част от чуждестранно правителство", увери Доналд Тръмп. 

В този черен списък са включени и Бригадите Кудс. Това елитно звено е натоварено с операциите в чужбина и подкрепя съюзените с Иран сили в Близкия изток като войските на сирийския президент Башар Асад, движението Хизбула в Ливан и иракските сили в борбата с джихадистите.

През януари министерството на финансите на САЩ наложи санкции на две подкрепяни от Иран милиции, които воюват в Сирия: дивизията Фатемиюн, която е съставена от афганистанци, и бригадата Зайнабиюн, съставена от пакистанци.

Индустрии

Санкциите са насочени срещу производството на желязо, стомана, алуминий, мед, добива на въглища и графит.

Автомобилният сектор и търговската авиация, която се бяха възползвали от плахото отваряне след отмяната на санкциите при сключването на иранското ядрено споразумение, отново са взети на мушка. Повечето европейски автомобилостроители се отказаха от проектите си в Иран.

Санкции са наложени и на корабостроенето и морския транспорт.

Другите санкции

САЩ са забранили вноса на идващи от Иран килими и хранителни продукти.

През март бяха наложени санкции на 14 ирански ядрени учени - предупреждение към младите им колеги, които се изкушават да тръгнат по стъпките им.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 8 rate down comment 0
julian12
преди 4 години
Не се заяждай с бота. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 1
0pk
преди 4 години
забрави "Амин" да кажеш :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 12
zelka007
преди 4 години
не се заяждам , ама това с хакването на SWIFT не го пиши повече ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 16
michaelis12
преди 4 години
Американската политика на максимален натиск може да срине иранската икономика с широкомащабна офанзива-----------------------------глупости както винаги, ако можеха до сега да са го сторили .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 9
крас
преди 4 години
Да не забравяме, че тоягата има и две страни. Когато забраняваш търговията с долари , насочваш противника към други разплащателни средства като блокчейн технологиите. . Международната банкова мрежа SWIFT е друго слабо звено което няма как да бъде пропуснато от ИРАНСКИТЕ и КОРЕЙСКИ ХАКЕРИ. Сещате ли се какво ще се случи ако тази система блокира ?? Тогава кой ще приключи - ИЛАН или САЩ с електронните си пари. НЕ ЗНАМ ДАЛИ СВЕТА Е НАЯСНО НО ТРЪМП ВЛИЗА ВЪВ ВАЛУТНА ВОЙНА НЕ САМО С ИРАН , НО И С КИТАЙ С ВЕНЕЦУЕЛА , СЪС СЕВЕРНА КОРЕЯ , а най вече с Европа!! Става весело нали??Къде са руснаците в тази война? Те са в ЙЕРУСАЛИМ за да получат указания от тези които им налагат санкции, спират им проектите , и ги превръщат в КОЛОНИЯ.ВСЪШНОСТ РУСИЯ Е ИСТИНСКА КОЛОНИЯ !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още