IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Швеция или Австралия? Битката за лидерството на ОИСР е на финалната права

Новият генерален секретар на организацията ще стане ясен следващата седмица. Сесилия Малстрьом изглежда има повече шансове от Матиас Корман

18:21 | 12.03.21 г.
<p>
	Централата на ОИСР в Париж. <em>Снимка: oecd.com</em></p>

Централата на ОИСР в Париж. Снимка: oecd.com

Надпреварата за лидерския пост в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) се приближава до финалната права и се очертава да е Северът срещу Долната земя, пише онлайн изданието Politico.

Единият фаворит е Сесилия Малмстрьом от Швеция, бивш еврокомисар по търговията. Другият е Матиас Корман от Австралия, бивш финансов министър на страната. Двамата преминаха всички етапи дотук на състезание, започнало с 10 кандидата през ноември 2020 г.

Очаква се победителят да стане ясен в началото на следващата седмица.

Който и да оглави ОИСР в този момент, ще отвори нова глава в 60-годишната история на организацията.

ОИСР играе все по-голяма роля в международното сътрудничество по сложни въпроси, особено данъчната политика в глобализирания свят. През последните месеци политическите лидери се надяват на ОИСР да помогне за постигането на компромис в спорния дебат за данъчното облагане на гигантските дигитални компании, които изправят Брюксел и Вашингтон един срещу друг.

Състезанието за лидерството се съсредоточава и върху други въпроси, вкл. изменението на климата и Китай, който не е част от ОИСР, но е източник на сериозно безпокойство за повечето членове на организацията.

Малстрьом или Корман ще замести генералния секретар на ОИСР Анхел Гурия, бивш финансов и външен министър на Мексико, който пое ролята през 2006 г.

Конкурсът в голяма степен е непрозрачен и консултативен процес, отбелязва изданието. В крайна сметка решението зависи от посланиците на 37-те страни членки на ОИСР, от които 25 са членки на ЕС или Европейското икономическо пространство. Това дава на Малстрьом известно предимство.

Що се отнася до географския баланс, очаква се следващият председател на организацията да е от държава извън Америка.

Малмстрьом беше еврокомисар по търговията от 2014 до 2019 г. и комисар по вътрешните работи от 2010 до 2014 г. Тя е една от многото европейски кандидати за поста. Преди кариерата на Малстрьом в Европейската комисия (ЕК) тя е била министър на европейските въпроси на Швеция, както и член на Европейския парламент (ЕП).

Точка в нейна полза е и полът ѝ, тъй като никога досега жена не е оглавявала ОИСР.

Може би най-належащият въпрос за следващия ръководител на ОИСР ще бъде трансатлантическият ропот за това как да се облагат с данъци компании като Google и Facebook. Преговорите по тази тема са изключително напрегнати. Ако ОИСР не успее да улесни сделката, ЕС заплашва, че ще въведе собствен данък - вероятно заради възраженията на САЩ.

Въпросите за климата са също в челните редици на законодателната програма на практика във всяка държава от ОИСР. Това се оказа сериозно препятствие за Корман, който трябваше да се защити срещу критиките, че отрича науката за климата. Той отхвърля обвиненията, но някои негови твърдения доведоха до петиции срещу кандидатурата му.

В опит да се обърне към континента, който контролира мнозинството от гласовете, Корман подчертава, че е роден и израснал в Белгия. Стреми се също да внесе успокоение, че е силен глас в подкрепа на климатичните мерки.

По подобен начин Малмстрьом проведе кампания, фокусирана върху действията в областта на климата, и също така подчерта значението на равенството между половете.

Докато Малмстрьом може да се похвали с обширна работа по водене на търговски преговори заради работата и за ЕК, Корман изтъква дипломатическия си опит с Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:14 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още