IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

S&P: Глобалният дълг може да стигне 260% от БВП

Според рейтинговата агенция икономическото възстановяване няма да завърши, преди ваксинирането да стане достатъчно широкоразпространено

11:37 | 07.10.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Нивото на глобалния дълг може да достигне около 260% от брутния вътрешен продукт до края на годината, макар че ниските лихвени проценти означават, че способността той да бъде обслужван ще бъде лесна за управление, смятат от S&P Global Ratings.

Натрупването на дълг бе необходимо предвид политическите реакции по време на пандемията, заяви Вера Чаплин, управляващ директор и водещ аналитичен мениджър на рейтинговата агенция, в четвъртък по време на форум, домакинстван от Bloomberg и Asia Society Australia. По-високата задлъжнялост и отслабените кредитни показатели на фона на възстановяването вероятно ще предизвикат повече случаи на изпадане в несъстоятелност, добави тя.

Според Чаплин възстановяването няма да завърши, преди ваксинирането да е достатъчно широкоразпространено, за да се чувстват хората спокойни да пътуват. Тя добави още, че пандемията не е разрушила „азиатския век“.

Според вицепрезидента на Asian Development Bank (ADB) Брус Госпър, който говори на същото събитие, възстановяването на региона наистина тече, а търговията продължава да се съживява. Намаляването на бедността обаче „малко или много изпадна в застой в региона“, а малкият бизнес все още изпитва непропорционално големи затруднения, допълни той.

„Появяват се нови бедни, най-вече в градските райони“, тъй като селското стопанство се е справило сравнително добре по време на кризата, каза още той. ADB е фокусирана върху подкрепата на неформалната заетост, която съставлява около две трети от пазара на труда в икономиките, покривани от банката, и в по-голямата си част включва жени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:52 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още