IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стартъпите в света привлякоха рекордните 621 млрд. долара през 2021 г.

САЩ формират около половината от общото финансиране, като стартиращите компании в страната са привлекли 311 млрд. долара

20:30 | 12.01.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Стартиращите компании по света са привлекли през миналата година повече финансиране с рисков капитал от всякога и повече градове вече се превръщат в технологични центрове, макар и Силициевата долина да остава твърдо начело.

През 2021 г. инвеститорите са увеличили над два пъти финансирането на стартъпи до 621 млрд. долара в световен мащаб, разбивайки рекорда от предходната година, сочат нови данни на изследователската фирма CB Insights, цитирани от Bloomberg.

САЩ формират около половината от общото световно финансиране, като стартиращите компании в страната са привлекли около 311 млрд. долара. Силициевата долина и Ню Йорк запазват първите си места както за най-много събрани пари, така и за най-много сключени сделки. Това се дължи на няколко големи кръга на финансиране за утвърдени компании.

Но данните на CB Insights показват също нарастване на активността при сделките в ранен етап за градове, които не са традиционни технологични центрове.

Финансирането на ранен етап е индикатор за здрава, растяща стартъп среда. Делът на ранните сделки се е свил леко както в Силициевата долина, така и в Ню Йорк миналата година, достигайки 57% от общия обем и в двата региона – най-ниските им точки от поне 2015 г., когато CB Insights започва да проследява показателя. Делът на сделките в ранен етап в Остин, Тексас намалява за втора поредна година, като също достига 57%.

Стартиращите компании във Филаделфия в ранен етап представляват 63% от общите сделки, спрямо 51% година по-рано. В Лос Анджелис и Далас, които достигнаха нови върхове на финансиране миналата година, този дял се покачи съответно до 62% и 55%.

"Не е изненадващо", че основателите стартират нови фирми на по-разнообразни места, коментира Билал Зубери, партньор в Lux Capital, който подкрепя компании в ранен стадий на растеж. Бумът на работата от дистанция направи родните градове на компаниите по-маловажни, пояснява той, а видео разговорите ускориха процеса по вземане на решение дали да се подкрепи даден стартъп. "Ако сте свързани с Ню Йорк, Остин или Силициевата долина, няма значение дали сте базирани в Монтана", твърди Зубери. "Най-важното е каква екосистема може да използва основателят за ръководители и служители."

Маями е друга гореща точка в САЩ през 2021 г. благодарение на няколко високопоставени фигури, които избягаха от Силициевата долина към по-топъл климат. Стартъпите в Маями са привлекли 4,6 млрд. долара през 2021 г. Това е над два пъти повече от сумата за предходната година и деветкратно увеличение спрямо 2015 г. Делът на стартиращите компании в ранен етап, които сключват сделки в града, също се е увеличил през последните години, достигайки връх от 50% през 2021 г.

Не само градовете в САЩ бележат големи успехи. За първи път, откакто CB Insights следи данните, в Азия са реализирани повече кръгове на финансиране от всеки друг регион с 12 485 сделки, въпреки че САЩ остават лидер по отношение на общата стойност. Само в Силициевата долина стартъпите са привлекли 105 млрд. миналата година, което го прави топ дестинацията в света за финансиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още