IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Столтенберг: Грузия ще се присъедини към НАТО въпреки нежеланието на Москва

Не приемаме Русия или която и да е друга сила да може да решава кой да е член на НАТО, генералният секретар на организацията

15:24 | 25.03.19 г. 19
<p>
	Грузинският министър-председател Мамука Бахтадзе (вляво) и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Грузинският министър-председател Мамука Бахтадзе (вляво) и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Снимка: Ройтерс

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг увери днес в Тбилиси, че Грузия ще се присъедини към Северноатлантическия съюз въпреки противопоставянето на Москва, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"29-те съюзници ясно посочиха, че Грузия ще стане член на НАТО... Ще продължим да работим заедно, за да подготвим присъединяването на Грузия към НАТО", заяви Столтенберг на обща пресконференция в Тбилиси с грузинския министър-председател Мамука Бахтадзе.

"Не приемаме Русия или която и да е друга сила да може да решава кой да е член" на НАТО, подчерта Столтенберг.

Възможността за членство на Тбилиси в НАТО, сред чиито 29 членове има редица бивши държави от комунистическия блок, се смята от Москва за западна намеса в нейната сфера на влияние, отбелязва Франс прес. 

На срещата на високо равнище през 2008 г. в Букурещ лидерите на алианса прецениха, че Грузия е призвана да влезе в НАТО, но все още не са дали начало на процеса по присъединяването й.

Премиерът Бахтадзе каза днес, че Русия "няма право да ограничава избора на суверенна държава по отношение на споразуменията ѝ в сферата на сигурността". "Присъединяването към НАТО е избор на грузинския народ и това е записано в конституцията ни", подчерта той.

Бахтадзе каза още, че Грузия и НАТО смятат да си сътрудничат активно в процеса по гарантиране на сигурността на Черно море. "Планираме да осъществим мероприятия в това направление", каза грузинският премиер, цитиран от ТАСС.

Столтенберг пристигна в Тбилиси, за да присъства на военните учения, организирани от Грузия и НАТО в Кърцаниси в околностите на грузинската столица.

Започналите на 18 март учения ще продължат 12 дни с участието на 350 военни от САЩ, Великобритания, Франция, Германия и 17 други членове на пакта. Участват също военни от държави, които не са членки на НАТО, като Азербайджан, Финландия и Швеция.

През август 2008 г. Русия и Грузия водиха петдневна война, след като Тбилиси започна военна операция срещу сепаратисткия район Южна Осетия.

Мирно споразумение сложи край на конфликта и на 26 август 2008 г. Москва призна независимостта на Южна Осетия и Абхазия. Оттогава тя поддържа там силно военно присъствие, осъдено от Грузия като "окупация".

Миналата година руският премиер Дмитрий Медведев заяви, че евентуално влизане на Грузия в НАТО "може да предизвика ужасен конфликт".

"Грузия активно извършва реформи по пътя към интеграцията си в НАТО, ще продължим подкрепата на вашата страна в процеса по присъединяване към алианса", каза Столбенберг на среща с грузинския президент Саломе Зурабишвили, излъчвана от телевизия "Рустави 2", предаде ТАСС.

"Грузия прави всичко, за да вървим твърдо по пътя към НАТО", каза Зурабишвили. "Грузия продължава курса на интеграция в НАТО, няма алтернатива на този път, той е неизменен, продължаваме реформите в това направление".

След срещата си с държавния глава Столтенберг заедно с премиера Бахтадзе и военния министър Леван Изория посети Кърцаниси, за да наблюдава ученията. 

Това са вторите многонационални учения в Грузия в рамките на реализацията на пакета за сътрудничество на страните от НАТО, приет на срещата на върха през 2014 г. в Уелс.

Първите подобни учения в Грузия бяха през 2016 г. с участието на въоръжени сили от 14 държави, посочва ТАСС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 6 rate down comment 2
serafima
преди 4 години
Путин е шеф на велика и огромна държава, която тепървa ще поставя условията си.САЩ е умираща и залязваща империя. За сведениe САЩ вече са в технически фалит. Крепи ги само страхът на запада от тотален срив.Просто всичките им резерви, събирани в долари, може за една нощ да се превърнат в тапети.За това и подпират САЩ .Само че това няма да е вечно.Обичам така някои негодници да се страхуват от Путин и да отдават всичките си несполуки на него. Значи добре се представя в световен мащаб. Изправя страната си към икономическа и политическа власт, а такова нещо еврогейци и дончо Тръмп не прощават, а още повече тези, които им дърпат конците. Те искат разнебитена Русия и пълзяща мизеруваща Източна Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 4
khao
преди 4 години
и да затворим статията с основния извод от нея ....вече никой не бръсне късия и русия за слива ... не са фактор вече
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 5
kalendar
преди 5 години
как описваш конфликта в Кипър? Че нещо имаме къса памет май...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 5
khao
преди 5 години
възхищавам се на търпението ти да обяснаваш в такива детайли на тези де.би.ли...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 6
khao
преди 5 години
възхищавам се на търпението ти да обяснаваш в такива детайли на тези де.би.ли...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 12 rate down comment 14
zelka007
преди 5 години
:)аз след всичките тези години не виждам минуси от членството ни в НАТО . не мога да си представя пълномащабен военен конфликт с/у съюзник на НАТО или м/у съюзници , не че не може да се случи . каквото и напрежение да възникне то ще бъде туширано безусловно . затова се създават тези щабове и учения и търговски връзки . не си представям и пълномащабен военнен конфликт с гранични държави на НАТО , дори и по-далечни също . колкото и да е военна организация за защита , толкова е и политически съюз . в колкото повече съюзи международни участва БГ толкова по-добре и за нас като държава и сигурността ни . не НАТО нарушава договорености и международни спогодби а рассия . не НАТО нарушава въздушното пространство на граничните на съюза държави а рассия навлиза ежеседмично , да не кажа ежедневно . и проблема не е че прелитат чат-пат , да си летят , както виждаш оставили са ги и не ги стрелят (освен турците :))) ) ... проблема е че смущават с разни локатори и прибори редовната работа на граждански обекти и мешат гражданските честоти и могат да докарат някоя беля . мани другото ами и въоръжение носят , па и падат като круши (от началото на годината 2 стратегически бомбадировача + Су-34 над японско море ) , нали са ядрена държава уж ... ще направят някоя голяма беля и после всички сърбаме попарата (виж куркс , виж К-159 , виж радиоактивни облак от 2017 дето не бил от складове за ядрено оръжие ) . и всичко заради кремълското жуже и маниите му ... 20 години НАТО и рассия изграждат връзки и водят диалог , създават договорености , подписват договори ... и те ти жужи решава че ще прихваща територии и ще се прави на Велик Руски Владетел И Завоевател и ще възстановява територии от СССР :))) ... м/у съюзниците в НАТО няма ли териториални конфликти ? ами има , ама постоянно се водят диалози , триалози , никой няма да води военни действия за територии . това е новият световен ред , без военни конфлинкти за територии . край . всички трябва да свикнат с това . дори и рассия . за съжаление по трудния начин за руснаците , щото народа им няма нищо общо с кремълските международни интриги . и в момента никой не търси конфронтация с рассия а се търсят решения . ама така както го е подкарал жужи нема да стане можеш да си сигурен в това . жужи сам си докарва международна изолация . финландците говорят за НАТО вече . в швеция вече тече политически разговор за НАТО . молдовците уж против НАТО уж неутралитет , ама направиха и те офис за връзка с НАТО и пращат военни на общи учения ... :) ... зорлем накара грузинци и украинци да вървят и те към НАТО ... абе справя се ако ме питаш ... жужето е типичен пример защо властта е необходимо да се "разпилява" по различни институции и да има мандатност ...а за ингилизите човек и идея си нямам как ги изработиха ... дето викаш джврък :))) ... евала им правя обаче за принципите и демокрацията . решава народа , ама че е пълна гл.уп.ост и недоразумение . точка . решено и излизат . на политиците им е работа да го направят :))) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 12
Mavi Goz
преди 5 години
И понеже леворъкия зеленяш Камерън мислеше като тебе, щот сте от една зеленчукова градина, беше сигурен, че като има мнозинство у парламента, знае какво подкрепят британците, та реши да го докаже с референдум... Обаче референдумът доказа друго и стана... джврък... Същото ше стане и у Грузия, ако ги питат искат ли или не да воюват с Русия, щот е ясно, че НАТО съществува само затова - тука вече спор нема, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 10
Mavi Goz
преди 5 години
хихи... Пак си разлял редка зелева чорбица... :lol:Знаеме я тая песен - нали с нея седесарите ни набутаха у НАТО. Ше кажеш, ама не беше СДС, а НДСВ, ама работата я свършиха Костов и Надка Дипломатка. И те, и царската пасмина са политическо гюбре, както и твоя Наакашвили и нема помен от тех и сички, дет са гласували за тех, сега ги псуват. Ама сме у НАТО. А дали щехме, ако беха направили референдум, особено след бомбардировките с уран над Белград - бая се съмнявам...Те, хората, ако беше така, немаше да правят референдуми по важни въпроси, щот на парламентарни избори секи си гласува за негови си неща, даже по симпатия и антипатия.Затова са измислени референдумите - един въпрос, два еднозначни отговора. Щот иначе, както НДСВ спечели и измете СДС от политиката, а после тех ги измете БСП и като (уж) проруска партия, требваше да излеземе от НАТО, нали... ? :lol: Арно, че и те са същия политически талаш...Интересно, оти сега британците пак напинят за втори референдум, като е ясна политическата разстановка у парламента? И оти правиха референдум, като се знаеше, че проевропейската партия има мнозинство?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 10
michaelis12
преди 5 години
споко ве Москва nakraq ше присъедини Норвегия към тех ако тоя цайс още лае ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 5 години
Ми чете редовно Блумбърг и Дойче Зеле... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още