IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Световната банка леко снижи прогнозите си за икономическия ръст на България

Според данните през изминалата година икономиката на страната е нараснала с 3,6%, като през тази очакванията са за 3,8%

08:17 | 06.06.18 г. 4
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

През тази година България ще се радва на стабилен икономически ръст, въпреки че през следващите две години той се очаква да се забави, прогнозират от Световната банка в актуалния си доклад за перспективите пред глобалната икономика.

Според данните през изминалата година икономиката на страната е нараснала с 3,6%, като през тази очакванията са за 3,8%. През следващите 2019 г. и 2020 г. прогнозите са за завръщане към стойностите от 3,6%. Това сочи лека низходяща корекция спрямо предишния доклад от януари, когато очакванията на институцията бяха за ръст от 3,9% и 4,0% за тази и следващата година съответно, както и за 3,9% през 2020 г.

Световната банка отбелязва още, че се наблюдава увеличение и на инфлационните очаквания за страната ни, както и за някои други държави от Централна и Източна Европа като Хърватия, Унгария, Полша и Румъния. В същото време на повечето останали места в региона тя ще се задържи близо до поставените цели.

За региона на Европа и Централна Азия от институцията предвиждат сходна тенденция – ревизиран във възходяща посока икономически ръст от 3,2% за  2018 г. и леко понижение до 3,1% през 2019 г. Умереното възстановяване сред страните износителки на стоки отчасти е компенсирано от забавяне сред вносителките.

Независимо от бурната икономическа дейност в края на 2017 г., инерцията се успокоява най-вече заради умереното увеличаване на износа и недостатъчно адаптираното законодателство, уточняват от институцията.

В същото време затягането на световните финансови условия би могло да доведе до влошаването им, до обръщане на капиталовите потоци или отслабване на икономическата активност, предупреждават от Световната банка. Също така увеличаване на политическата несигурност би могло да има отрицателно въздействие върху икономическата активност в региона, като евентуални спорове между Европейския съюз и страни членки също биха притеснили международните инвеститори.

Банката припомня също, че тъй като регионът е силно свързан с международната верига по доставките, е особено уязвим към възхода на протекционизъм, без да се посочват конкретни държави.

Докладът е публикуван в разгара на търговското напрежение между САЩ от една страна и редица от неговите близки съюзници от друга. Миналата седмица Вашингтон обяви, че ще наложи мита върху вноса на алуминий и стомана от Европейския съюз, Канада и Мексико, като в същото време продължават търговските преговори с Китай в опит да се избегне търговска война.

В глобален мащаб прогнозите на Световната банка остават сходни като тези за Европа и Централна Азия. За тази година прогнозите са растежът да е от 3,1% на световно ниво, но се очаква постепенно забавяне в идните години.

Дейността в развитите икономики се очаква да нарасне с 2,2% през 2018 г., преди да се забави до 2% следващата година на фона на постепенно премахване на паричните стимули от централните банки.

Но и тук от институцията предупреждават, че съществуват значителни рискове – все по-голяма става податливостта на някои развиващи се пазари и икономики към волатилност. Също така негативно влияние имат и търговският протекционизъм и геополитическите рискове.

В същото време от банката посочват, че след години на понижения, консенсусните прогнози за дългосрочния растеж се стабилизират – възможен сигнал, че световната икономика започва да излиза от забавянето си след световната финансова криза.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:44 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 2
Sandy
преди 5 години
Да, някои въобще не ти четат коментарите, други ги четат и ти блъскат минуси, защо ли?... Защото много хора не им се иска да чуят и да знаят това, което предстои реално да стане, а това, което на тях им се иска да бъде. Пример: Инвестирам пари в покупката на имоти сега, когато те са силно надценени и всеки пост, в който някой се опита да прокара тезата, че имотният балон ще гръмне и налелите пари в него ще изгорят, аз започвам да му блъскам минуси. Няма да ми отърва и изнася, затова. Така или иначе обаче, ще легна по очи и ще рева. И това ще е най - малкото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 1
marto76
преди 5 години
Какъв растеж при толкова далавери и корупция като при случая с КТБ на Цветан Василев?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 2
KMETA
преди 5 години
Копаме дъното, изкопаваме го до край, стигаме до черна дупка и понеже не знаем какво е това я пробиваме и нея по дължина и ширина разкатаваме я на цяло и продължаваме да копаем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 4
thehappyroger
преди 5 години
Вярно ли, защо така, да не са ми чели коментарите описващи реалното състояние на ***?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още