IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Великобритания отчете първи месец без въглища в енергийния си микс от 1882 г.

Китайските въглищни централи продължават да отделят най-големи годишни количества емисии въглероден диоксид в световен мащаб

22:35 | 14.05.20 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Chrisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chrisztian Bocsi/Bloomberg

Преди десетилетие над 40 на сто от производството на електроенергия във Великобритания се генерира от въглищните централи. Тази седмица страната отбеляза своя първи пълен месец на производство на електроенергия без въглища от откриването на електроснабдителната мрежа през 1882 г., съобщава Endcoal. 

В САЩ през 2019 г. производството на електроенергия от въглища се сви до 42-годишно дъно. Последната официална оценка на американското правителство е, че производството на електричество чрез въглищни централи ще падне с още 25% през 2020 г., докато възобновяемата генерация продължава да се увеличава.

Преминаването от въглища към възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) се ускорява и на други места. В Южна Корея комитет, свързан с енергията, предложи драматично увеличение на генерирането на чиста електроенергия и затварянето на половината въглищни централи в страната до 2034 г. В Германия намаленото търсене на енергия подкопава значително цените на електроенергията, което изправя въглищните централи там пред опасността от скорошното им закриване.

Въпреки че ограниченията около COVID-19 допринасят за някои от тези развития, преходът към чиста енергия е възпрепятстван, като например в Индия, от политическата подкрепа на високо ниво за разработването на нови въглищни мини и готовността на банките да финансират нови изграждането на въглищни централи въпреки рисковете.

Според проучването Global Coal Plant Tracker Китай е лидер по отношение на годишното количество емисии на въглероден диоксид, отделени от въглищни електроцентрали. Към януари тази година азиатската страна е генерирала 4768 млн. тона от своите действащи централи. На второ място са САЩ с 1317 млн. тона, следвани от Индия – 1116 млн. тона, и Русия – 277 млн. тона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 0
fon
преди 3 години
Малко си поизостанал. В света от слънце и вятър вече се произвежда повече ток отколкото от АЕЦ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
vzhekoff
преди 3 години
Не може да се сравняват страните по абсолютно количество отделяни емисии ! Трябва да се гледа на глава от населението. Тогава става очевидно, че не Китай е най-големият замърсител, а вероятно САЩ и/или Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
Императорът
преди 3 години
Търсенето на въглища в световен мащаб дори расте. На природен газ - с 40% само за 18-а година. ВЕИ (без ВЕЦ) стигнаха ли поне 8% ??? Иначе новината е супер, долу въглището, но доколко това е обективно при спряла икономика?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
fon
преди 3 години
В другите месеци дават пък 2-3% от тока.https://gridwatch.co.uk/CoalВече спокойно могат да се откажат от въглищата, както и няколко други държави в ЕС, освен Австрия и Белгия които вече го направиха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още