IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Въвеждането на въглероден данък може да изтрие до 1,5 трлн. долара от глобалните печалби

Общите печалби на 12 500 компании могат да спаднат с 20%, ако светът реши да постигне ограничаването на температурния ръст до 2 градуса по Целзий

08:22 | 05.09.17 г. 4
<p>
	<em>Снимка: FreeImages.com</em></p>

Снимка: FreeImages.com

Повече от 1,5 трлн. долара от печалбите на компаниите в глобален мащаб може да бъдат изтрити заради данъци и такси, необходими за постигане на целите, заложени в споразумението за климата от Париж, посочва се в анализ на глобалния инвестиционен мениджър Schroders, цитиран от онлайн изданието EurActiv.com.

Общите печалби на 12 500 компании могат да спаднат с 20%, ако светът реши да постигне ограничаването на температурния ръст до 2 градуса по Целзий с допълнителни данъци.

От Schroders установяват, че цените при търговията с емисии ще трябва да се повишат до над 100 долара на тон въглероден диоксид от сегашните нива – около 5 долара, за да се стимулира отклоняването от изкопаемите горива.

В анализа се подчертава огромния мащаб на предизвикателството за ограничаване на последиците от изменението на климата. Предупреждават се и енергийно интензивните потребители на природни ресурси, че техните печалби са изложени на риск. Такива компании, включително тези в секторите строителство, производство на стомана и химическата индустрия, могат да свият печалбите си с около 80%.

Анди Хауърд, ръководител на устойчивото изследване в Schroders, коментира, че инвеститорите трябва да се съсредоточат върху нисковъглеродната икономика.

По-високите данъци, за да се предотврати използването на изкопаеми горива, ще са под формата на ценообразуване на въглерода. Много схеми, като например тази, която се практикува в ЕС и Великобритания, е на квотен принцип, при който компаниите получават разрешителни за замърсяване, които могат да се търгуват при неизползани квоти.

Системата за търговия с емисии на ЕС е най-голямата за търговия с квоти вредни емисии, обхваща 11 хил. електроцентрали и промишлени предприятия в 30 държави, чиито въглеродни емисии съставляват почти 50% от общото количество вредни емисии на Европа.

Схемата обаче е подложена на много атаки, защото е прекалено снизходителна за големите потребители. ЕС често е обвиняван и че раздава твърде много разрешителни, което води и до ниски цени на квотите. Това не пречи на компаниите да замърсяват и не ги насърчава да променят поведението си.

Според Хауърд прехвърлянето на въглеродни емисии при цена от 100 долара вероятно ще се случи през следващите три десетилетия. Ударът върху печалбите може и да не се случи обаче, ако компаниите намалят зависимостта си от изкопаемите горива. Спадът в печалбите пък може да бъде компенсиран от нови екологични компании, които да запълнят празнините.

Все повече държави приемат ценообразуване за въглеродните емисии, включително и Китай. Президентът Си Дзинпин обяви, че страната ще стартира най-големия световен пазар за издаване на разрешителни за емисии през тази година. Така с китайската схема почти една четвърт от световните вредни емисии ще имат цена.

Доналд Тръмп отхвърли поканите за въвеждане на въглероден данък в САЩ, като заяви, че това ще струва работни места. Филип Хамънд, британският финансов министър, се очаква да даде повече подробности за ценообразуването на въглеродните емисии във Великобритания до 2020 г. в есенния си бюджет.

Икономистът и лауреат на Нобелова награда Джоузеф Стиглиц и бившият главен икономист на Световната банка Никълъс Стърн са сред експертите, които предупреждават, че правителствата трябва да се борят с замърсяващите индустрии с данък върху въглеродния диоксид от 40 до 80 долара на тон до 2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
bgMan
преди 6 години
Това че има глобално затопляне е факт. Доказателствата са много. Сега се сещам за две от най-индикативните - историческата суша в Калифорния и историческото затопляне в земите на Русия и Арктика. В Русия земеделието се възражда както никога досега, а скоро Арктика ще бъде плавателна през цялата година, вместо само 1-2 месеца от годината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 3
michaelis12
преди 6 години
те мнооо добре знаят, че нема никво глобално затопляне, също и им е пределно ясно, че корпорациите замърсяват земята, но целта е да оберат ората, за да наложат тотален контрол. Кат обеднее народа - той става просс като мотика - справка наща държава и още куп други обрани, обеднели и изпростели. Корпоратокрацията искат да е на власт и те да ти кажат колко ше ядеш, дали да имаш деца, дали ти се полага тва и тва, колко ше живееш и т.н. ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 2
bgMan
преди 6 години
Ами може точно това да е целта на глобалистите.Няма искам, няма не искам, изземват като гаддни комунисти през 1920-та година и това е. Който иска да не бъде унищожен за пореден път ще трябва да се раздели с част от собствеността си в името на общото благо и глобално светло бъдеще накъдето уж сме се запътили.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още