IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо петролните цени се повишиха и след това се сринаха през 2018 г.?

ОПЕК вероятно ще успее да възстанови цените на петрола над 60 долара през следващите няколко месеца, смятат от Oilprice

15:33 | 31.12.18 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

През изминалата седмица цената на американския лек суров петрол West Texas Intermediate, основният американски бенчмарк, се понижи до своето 17-месечно дъно. 

Стойността от 45,88 долара за барел бележи зашеметяващия спад на цените на петрола през последните два месеца, който започна в момент, когато изкопаемото течно гориво се продаваше при 76,40 долара за барел през октомври, пише Робърт Рейпиър за Oilprice.

Какво предизвика този рязък обрат и в каква посока ще тръгнат цените през следващата година?

Ръстът в цените на петрола през 2018 г.

Съществуват няколко причини, които доведоха до покачването на цените през годината. Заплахата от възобновяването на американските санкции срещу Иран, глобалното търсене, което продължи да расте и финансовата дестабилизация на Венецуела са основните фактори, които стоят зад този ръст.

Според Рейпиър обаче нещо друго оказа най-сериозно влияние върху петролните пазари в разгара на лятото.

Ефектът Тръмп

Американският президент Доналд Тръмп предприе мерки спрямо петролната индустрия, които доведоха до понижение в цената на течното изкопаемо гориво.

Той гласно заяви, че светът има нужда от ниски цени в момент, когато САЩ се превърнаха в световен лидер в производството на петрол.

Ниските цени са заплаха за мечтата за независимост на американската енергетика, която е принудена да намали инвестициите в производството на петрол. Заплашени са и възобновяемите енергийни източници като етанола, който стана по-слабо конкурентен спрямо петриола заради ценовите разлики.

Повечето щати, които имат изгода от по-високите цени на горивата, са онези, гласували за Тръмп по време на президентските избори – Тексас, Оклахома, Северна Дакота, Айова и Пенсилвания.

Въпреки това Тръмп реши да навреди на американските производители на петрол, изисквайки по-ниски цени.

Спадът в цените на петрола през 2018 г.

През това лято Китай се превърна в основен вносител на американски петрол, като започна да купува по 500 хил. барела на ден. Но търговската война между Вашингтон и Пекин оказа своето негативно влияние върху тази област.

Загубата на такъв голям пазар навреди на американските петролни производители, като последвалото налагане на санкции срещу Иран върна надеждите за ръст в продажбите на петрол сред въпросните производители.

Но решението на Тръмп да освободи временно от влиянието на наказателните мерки осем страни, търгуващи с Иран, изненада пазарите, тъй като в списъка от държави попадна и Китай, което означаваше, че американските производители губят своя бизнес заради ислямската република.

Резултатът беше пренасищане на петролните пазари и съответно понижение в цените.

Заключение: По-високи цени през 2019 г.

Следвайки налагането на американските санкции срещу Иран, Саудитска Арабия обеща да намали производството на петрол, но това не успя да убеди пазарите и цените продължиха да се понижават.

Малко по-късно Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) съвместно с Русия реши да направи сериозни производствени съкращения в размер на 1,2 млн. барела дневно, което изненада мнозина.

Новината беше последвана от сериозен скок в цените от 40 до 70 долара за барел.

ОПЕК и Русия държат над 50% от световното петролно производство  и имат значителна тежест при определянето на цените.

Рейпиър смята, че картелът и неговите съюзници ще успеят да възстановят цените над 60 долара за барел през следващите няколко месеца, когато натискът от страна на Доналд Тръмп върху Саудитска Арабия изгуби своите ефективност и сила, а пониженията в петролните запаси на САЩ ще доведат до своеобразно ценово рали, подобно на онова, което претърпяха пазарите за прирден газ преди няколко месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:23 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 0 rate down comment 4
Pyramid
преди 5 години
Минуси, гледам? Сигурно, щото сложилият ги, А) Може сам да ги ошашкаБ) Има по-доби решенияВ) Има повече слуз?-Забавно. Ами де си да те видим бе, авер?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 6
Pyramid
преди 5 години
Те че ще, ще. Ама иде поредният срив в себестойността на шистака, а колкото рашките имат, янките само може да сънуват. Особено, кога първите помнат да дупчат отдолу нагоре......ако попитат как, де. Оставил съм ги да се шашкат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 1
Pyramid
преди 5 години
Не на забавяне. На нова Световна икономическа Криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 7
pjc50313869
преди 5 години
Мда, шистовия петрол направо разказа играта на арабеите. Добиват все по-лесно, на много по-ниска цена от класическото сондиране или да не говорим за океанските платформи за добив. Не мисля, че петролът някога ще поскъпне до онези нечувани нива над $100, особено с оглед на пердстоящата революция в ел. автомобилите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 4
majnata
преди 5 години
Няма лошо ...и аз искам бензин по левче литъра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 1
data
преди 5 години
технологиите в потреблението не са развиват чак толкова бързо , но виж технологиите в добила се развиват главоломно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 10
majnata
преди 5 години
"Скоро масово ще навлязат и ел камиони ...ел самолети ..."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 1
data
преди 5 години
Смела прогноза , ако света се е засилил към период на забавяне или не дай си боже влезе в рецесия ще им е доста трудно да рипат цените на петролеца
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 5
lyusien
преди 5 години
Недейте да сте толкова сигурни че скоро ще видим цени на петрола над 60 долара за барел Светът е претрупан със петрол Не се изпълняват договорености за съкращения на производството а американските шистови компании помпат все по вееч Изглежда новите технологии правят и производство на шистов петрол при цена 50 долара изгодно Увеличава се енергиината ефективност на света В транспорта все по вече навлизат ел автомобили споделени пътувания и по добри снабдителни мрежи Скоро масово ще навлязат и ел камиони
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още